• Genç Çiftçi Projesi ile hayaline kavuştu

  15.11.2017

  Detayı Göster

  AFYONKARAHİSAR (AA) - Afyonkarahisar'da düzenli bir işi olmayan, çiftçilik yapan babasına yardım ederek ailesinin geçimini sağlamaya çalışan Taner Çetin, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Genç Çiftçi Projesi kapsamında hibe olarak aldığı 40 Romanov ile Turkana cinsi koyunla iş sahibi oldu.

  İhsaniye ilçesine bağlı Ablak köyünde yaşayan 31 yaşındaki Çetin, lise eğitiminin ardından çeşitli illere giderek inşaatlarda çalıştı.

  Evlendikten sonra köyünde çiftçilik yapan babasına yardım ederek ailesinin geçimini sağlamaya çalışan 3 çocuk babası Çetin, hayvancılık yapabilmek için bakanlığın açtığı projeye başvurdu.

  Başvurusu mayıs ayında kabul edilen Çetin, hibe olarak et verimiyle dikkati çeken 40 Romanov ve Turkana cinsi koyun aldı.

  Çetin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, liseden mezun olduktan sonra üniversiteye devam edemediğini, babasının yanında çiftçilik yapmaya başladığını söyledi.

  Arazilerinin küçük olması nedeniyle elde ettikleri ürünün az olduğunu ve sıkıntı çektiklerini anlatan Çetin, "Kış aylarında sıkıntı yaşayınca, Antalya, İzmir ve Uşak gibi şehirlerde inşaat işçisi olarak çalışmaya başladım Ancak düzenli iş olmuyordu." dedi.

  Bakanlığın, hayvancılık yapacak genç girişimcilere destek verdiğini öğrenince hemen başvuru yaptığını belirten Çetin, şöyle devam etti:

  "Küçükbaş hayvancılık için yaptığım başvuru mayıs ayında kabul edildi. Yaklaşık bir ay önce hibe olarak 40 koyun teslim edildi. Bunlar Romanya'dan gelen Romanov ve Turkana cinsi koyunlar. Yılda iki defa 4-5 kuzu veriyor. Yerli ırklara göre et verimi yüksek. Koyunlar bölgemizin iklim şartlarına hemen uyum sağladı. Köyümüzün mera alanı geniş. Bu konuda herhangi bir sıkıntı yaşamadık. Merada yaylımın ardından yemle besliyorum. Bana verilen destekten dolayı çok memnunum. Artık bana verilen koyunlarla hayatımı şekillendireceğim."

  Projenin sadece genç işsizler için değil hayvancılığın geleceği için de çok önemli olduğunu dile getiren Çetin, "Devletimiz bu destekle beni iş sahibi yaptı. Hükümetimizden Allah razı olsun. Çobanlık zaten peygamber mesleği. Bir aydır koyunlarıma gözüm gibi bakıyorum. Köyünde hayvancılık yapmak isteyen gençlere bu projeye başvurmalarını tavsiye ediyorum." dedi.

  - Üç yıl sağlık kontrolü ücretsiz

  Çetin, koyunların sağlık kontrollerinin devlet tarafından ücretsiz yapıldığını belirterek, şunları kaydetti:

  "İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü veteriner hekimleri tarafından koyunlarımız düzenli kontrol ediliyor. Üç yıl boyunca bütün sağlık kontrollerini devletimiz ücretsiz yapacak. Yine zayi olan koyun olduğu zaman yerine yenisi verilecek. Biz de bu süre zarfında koyunların diğer bakımlarını yaparak çoğalmasını sağlayacağız."

  - Hastalığa ve soğuk iklime dayanıklı

  Afyonkarahisar Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hüseyin Arap da kentte 2016 yılında 297 kişinin, 2017 yılında da 308 kişinin projeden yararlandığını bildirdi.

  Proje kapsamında Afyonkarahisar’a 18 milyon liralık yatırım sağlandığına dikkati çeken Arap, şöyle dedi:

  "Proje, büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık, mandacılık, mantarcılık, örtü altı seracılık, tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği gibi farklı kategorilerde uygulanıyor. Küçükbaş hayvancılık kapsamında 124 genç çiftçiye 5 bin civarında koyun dağıtıldı. Bu yıl ilk defa 900 civarında Merinos Romanov ile Turkana ırkı koyun dağıttık. Bunlar hastalığa ve soğuk iklime dayanıklı bir ırktır. Erkekleri 80 kilograma, dişileri de 55-60 kilograma kadar ulaşılabilen, süt verimi de yüksek koyunlardır." • Detayı GizleVeri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.