• ABD Donanması’ndan Pasifik'e destroyer takviyesi

  13.10.2017

  Detayı Göster

  WASHINGTON (AA) - Kuzey Kore ile ABD, Japonya ve Güney Kore arasındaki balistik füze tansiyonun tırmanırken, ABD donanmasının güdümlü füze destroyeri USS O'Kane’yi batı Pasifik bölgesine göndereceği bildirildi.

  Donanmadan bu konuda bir açıklama yapılmazken söz konusu konuşlandırma başka bir savaş gemisinin beklenmedik bir şekilde görevlendirilmesi ile ortaya çıktı.

  Donanma güdümlü füze kruvazörü USS Monterey’in, görev alanı Avrupa ve Ortadoğu olan 5’inci ve 6’ncı filo görev bölgesine deniz güvenliği operasyonlarına katılmak üzere daha önce belirlenmemiş bir programla gönderileceği açıklandı.

  Söz konusu savaş gemisinin bu beklenmedik görevlendirmesinin daha önce Hawaii’den 5'inci ve 6'ncı filoya gönderilmesi planlanan ABD güdümlü füze destroyeri USS O'Kane’nin görev yerinin son anda batı Pasifik olan 7’nci filo olarak değiştirilmesinden kaynaklandığı ortaya çıktı.

  O’Kane destroyerinin, ABD destroyerleri USS John McCain ve USS Fitzgerald’ın son zamanlarda kazalara karışması üzerine, batı Pasifik bölgesindeki güdümlü füze kapasiteli gemi açığını kapatmak üzere bölgeye gönderileceği ifade ediliyor.

  Amerikan medyasına konuşan Donanma sözcülerinden Yarbay Courtney Hillson, "Hawaii'de konuşlu bulunan O’Kane (destroyeri) 7’nci filonun görev alanında daha fazla BFS (Balistik Füze Savunma) kapasitesinin bulunmasını sağlamış olacak." ifadelerine yer verdi.

  Yarbay Hillson ayrıca Monterey’in görev süresinin 6 ay olacağını belirtirken O’Kane destroyeri hakkında bilgi vermekten kaçındı.

  ABD Donanması, geçen hafta da Amerikan ordusunun en güçlü uçak gemisi görev grubu olarak bilinen Theodore Roosevelt Uçak Gemisini 5'inci ve 7'nci filo bölgelerinde görevlendirmişti.

  - ABD Donanması 6 aktif filodan oluşuyor

  ABD Donanması altı aktif filodan oluşuyor. İkinci Dünya Savaşı sırasında Pasifik’te görevli 1'inci filo aktif görev yapmazken doğu Pasifik olarak bilinen Büyük Okyanus'un ABD kıyılarında halihazırda 3'üncü filo görev yapıyor.

  Diğer taraftan, Atlas Okyanusu'nun kuzey ve güneyinde de ABD’nin 2'nci ve 4'üncü filosu görev yapıyor.

  ABD Donanmasının 6’ncı filosunun görev alanı Akdeniz iken 5'inci filo ise Basra Körfezinde görev yapıyor.

  ABD'nin en kalabalık ve güçlü filosu olan 7'nci filonun görev yeri ise Büyük Okyanus’un Japonya kıyıları.

  ABD Siber Güvenlik Komutanlığına bağlı 10'uncu filo bulunuyor ancak bu filonun sabit görev yeri bulunmuyor.

 • Detayı GizleVeri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.