• Beyoğlu'ndaki cinayet davasında karar

  18.5.2018

  Detayı Göster

  İSTANBUL (AA) - Beyoğlu'nda geçen yıl boşanmak istediği eşi Birgül Çeçen'i pompalı tüfekle öldürdüğü gerekçesiyle yargılanan sanık Ali Çeçen'in, ''kasten öldürmek'' suçundan müebbet hapisle cezalandırılmasına karar verildi.

  İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuklu sanık Ali Çeçen ve avukatı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı avukatı katıldı.

  Duruşmada, cumhuriyet savcısı bir önceki celse verdiği esas hakkındaki mütalaasını tekrarladı.

  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı avukatı Nuray Yiğit de söz alarak, mütalaaya katıldıklarını belirterek, sanığın cezalandırılmasını talep etti.

  Son savunmasını yapan sanık Ali Çeçen, önceki savunmalarını tekrar ettiğini ifade ederek, ''Pişmanım, beraatimi talep ediyorum.'' dedi.

  Dosyayı karara bağlayan mahkeme heyeti, sanık Ali Çeçen'in eşi olan maktul Birgül Çeçen'e karşı "kasten öldürme" suçunu işlediğini belirterek, sanığın eylemine uyan ''üst soy veya alt soydan birine ya da eş veya kardeşe karşı kasten öldürme'' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasına karar verdi.

  Sanığın fiilden sonraki ve yargılama sürecindeki davranışları ile verilecek cezanın sanığın geleceği üzerindeki olası etkileri, lehine indirim sebebi sayan heyet, sanığa verilen cezayı müebbet hapis cezasına çevirerek, başkaca bir indirime yer olmadığına hükmetti.

  Sanık Çeçen'i ''tehdit'' suçundan da 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptıran mahkeme heyeti, sanığın gösterdiği pişmanlık ve cezasının ertelenmesi halinde tekrar suç işlemekten çekineceğine dair kanaat oluştuğundan verilen cezanın ertelenmesine karar verdi.

  Heyet, sanığın tutukluluk halinin devamını da kararlaştırdı.

  Boşanmak isteyen eşi Birgül Çeçen'i Beyoğlu'nda 3 Haziran 2017'de sokakta pompalı tüfekle öldürdüğü gerekçesiyle gözaltına alınan Ali Çeçen, sevk edildiği mahkemece tutuklanmıştı. Soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca şüpheli Ali Çeçen hakkında iddianame düzenlenerek dava açılmıştı.

 • Detayı GizleVeri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.