• CHP heyeti Silivri'de bazı tutukluları ziyaret etti

  13.10.2017

  Detayı Göster

  İSTANBUL (AA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, "Türkiye'de bir an önce normalleşmenin, hukukun egemen olduğu, herkese karşı eşit uygulandığı bir dönemi diliyoruz" dedi.

  CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ile Silivri Ceza İnfaz Kurumu'ndaki bazı tutukluları ziyaret eden Ağbaba, çıkışta gazetecilere açıklama yaptı.

  Ağbaba, 2011 yılından beri cezaevlerini ziyaret ettiklerini belirterek, "Geç gelen adalet, adalet değildir. Adalet mülkün temelidir diyoruz." ifadelerini kullandı.

  Herkesin hukuka ihtiyacı olacağını anlatan Veli Ağbaba, "Türkiye'de bir an önce normalleşmenin, hukukun egemen olduğu, herkese karşı eşit uygulandığı bir dönemi diliyoruz. Cumhuriyet çalışanlarını, Sözcü çalışanlarını, Deniz Yücel’i ve insan hakları savunucularını ziyaret ettik. Birçoğuyla görüştük, onlarla ilgili bir rapor yazacağız." diye konuştu.

  Silivri Ceza İnfaz Kurumu'nda devam eden 15 Temmuz Şehitler Köprüsü davasına da değinen Ağbaba, "Türkiye 249 şehit verdi, birçok gazimiz var. Şehitlerin kanının yerde kalmaması gerekiyor. Düzgün bir yargılama yapılması gerekiyor. Boğaz Köprüsü'nde ve Türkiye’nin birçok noktasında sivil insanların üzerine ateş edenler, mutlaka hesap vermelidir. Dünyanın hiçbir yerinde askerlerin, kendi insanlarına ateş açtıklarını göremezsiniz. Türk Silahlı Kuvvetleri'nden beklemezdik ama maalesef böyle caniler de çıktı. Mutlaka bunlar ayıklanmalıdır ve 15 Temmuz'a bakarak da Türkiye önümüzdeki dönemde yanlış yapmamalıdır." diye konuştu.

  - "Silivri'de tarihe tanıklık ediyoruz"

  CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ise Silivri'de tarihe tanıklık ettiklerini anlatarak, CHP Cezaevi Komisyonu olarak, Silivri'de şu ana kadar birçok önemli davayı takip ettiklerini bildirdi.

  Silivri Ceza İnfaz Kurumu'nda devam eden 15 Temmuz Şehitler Köprüsü davasını da izlediğini belirten Özel, şöyle konuştu:

  "O gece yaşananlar, Türkiye’yi hem kendi içinde hem dünyaya rezil etmiştir. Burada ümit ediyoruz, davalar sulandırılmadan, karıştırılmadan darbenin gerçek organizatörleri ve eline kan bulaşmış olanlar mutlaka cezalarını çekmelidir. Emir komuta zinciri altında kendisine verilen emir dışında hiçbir şey yapmayan ve silahından kurşun bile çıkmayan erlerin halen mağdur olmalarıyla ilgili ailelerinin tepkileri var. Bu konunun bir an önce ele alınması ve 'kalk' denilince nereye kalktığını bilmeyen, 'git' denilince nereye gittiğini bilmeyen, silahından kurşun çıkmamış askerler varsa bunların da bu örgütün elebaşlarından ayrılması gerekiyor."

  Büyükada soruşturmasında tutuklanan sanıklarla da görüştüklerini aktaran Özel, yabancı uyruklu sanıkların iddianamenin İngilizce çevirisinin olmamasından dolayı haklarındaki iddiaları bilmediğini öne sürdü.

  Adalet dağıtırken objektif olunması, Türkiye'nin OHAL'den çıkması gerektiğini savunan Özel, "Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin darbe ile hesaplaşmak için kullanması gereken yöntemler içinde esas, bu ülkenin kurucu iradesinin, bu ülkenin vatanseverlerinin bu mücadelenin yanında yer aldığının görülmesi lazım." ifadelerini kullandı.

 • Detayı GizleVeri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.