• Çocuk Gelinin Babasına da Kocasına da Hapis

  Çocuk Gelinin Babasına da Kocasına da Hapis
  24.6.2017

  Erzurum’da, 14 yaşındaki kızını kendisinden 20 yaş büyük adamla evlendiren baba 5 yıl 8 ay, küçük kızla evlenen 34 yaşındaki adam ise 11 yıl hapis cezasına çarptırıldı

  Detayı Göster

 • FITRAT HABER - İstanbul : Çocuk gelinin babasına 5, kocasına 11 yıl hapis! 

  Erzurum’da, 14 yaşındaki kızını kendisinden 20 yaş büyük adamla evlendiren baba 5 yıl 8 ay, küçük kızla evlenen 34 yaşındaki adam ise 11 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

  Erzurum'un Pasinler ilçesinde 2006'da yaşanan olayda, 14 yaşında olan T. U., babası M.Ş.U. tarafından 34 yaşındaki İ.E. ile evlendirildi. İki yıl sonra eşini terk eden çocuk gelin, İstanbul'da yaşayan ailesinin yanına döndü. Bir süre sonra ise bu kez, resmi nikahlı bir eşi bulunan komşuları H.İ.B. ile dini nikahla evlendi. Durumu öğrenen babası ise komşusundan şikayetçi oldu. Arandığını öğrenince karakola giden T. U. yaşadıklarını anlattı. Ardından da kimseden şikayetçi olmadığını söyleyerek Sosyal Hizmetler Yurdu'na yerleşmek istediğini bildirdi. T.U'nun henüz 14 yaşında evlendirildiği ortaya çıkınca baba M.Ş.U. hakkında "Küçük çocuğa karşı cinsel istismara iştirak" ve "Kişiyi hürriyetinden yoksun kılmaya iştirak", İ.E. hakkında da "Küçük çocuğa karşı cinsel istismar" ve "Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçlarından kamu davası açıldı.

  Kötü yola düşmesin diye evlendirdim

  Erzurum 1'inci Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada, eşinin ruhsal sorunları olduğunu öne süren baba M.Ş.U., "Sürekli evden kaçıyordu ve 4 çocuğum da perişan durumdaydı. Kızımı, kaçıp kötü yola düşmesin diye evlendirdim. O tarihte yaşı küçük görünse de normalde 5-6 yaş daha büyük" dedi. Babasının ifadesine benzer ifade veren T.U. da şikayetçi olmadığını söyledi. 14 yaşındaki kız çocuğu ile evlenen İ.E. ise "Yaşının küçük olduğunu biliyordum. Bu sebeple resmi nikah yapamadık. 6-7 ay karı koca ilişkisi yaşadık. Daha sonra ayrıldık" diye konuştu. Davayı sonuçlandıran mahkeme, 14 yaşındaki kız çocuğu ile evlenen İ.E.'yi, yargılandığı iki suçtan 12 yıl, baba Uğurlu'yu da bu suçlara iştirak etmekten toplam 5 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırdı. Temyiz üzerine Yargıtay, kararı bozunca yeniden görülen davada, İ.E. bu kez 11 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Babaya da ilk aldığı ceza verildi. Tutuklanan sanıklar, cezaevine gönderildi.

  Kaynak : Haber7

  Detayı Gizle

Yorumumuz

 • Ocak söndüren çocukları evlendirme geleneği...

  Çocukların evlendirilmeleri, Kur'an'a, Nebimizin söz ve uygulamalarına yüzde yüz aykırı olsa da Sünni ve Şii bütün mezheplerin ortak kabulüdür. Ayrıca Şafii, Maliki ve Hanbeli mezheplerine göre baba Rüşt çağına varmış bakire kızını, ona sormadan evlendirme hakkına sahiptir. Güneydoğu'da halkın çoğu Şafii mezhebine mensup olduğu için önce bunun dinimize aykırı olduğunu onlara anlatmak gerekir. Yoksa bu tür kararlar, devlet ile halkın arasını açar. Bir de hapis cezası Tanzimat'tan sonra uygulanmaya başlamıştır. Bu cezanın da gözden geçirilerek, artık hürriyeti bağlayıcı cezalara son verilmesi, işlenen suça denk bir ceza sistemine geçilmesi gerekir.

  Ayrıntılı bilgi şu linklerde bulunabilir.

   
  Abdulaziz Bayındır

  Abdülaziz Bayındır


Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.