• Diyanet'in Fetvasına Tepkiler Artıyor

  Diyanet'in Fetvasına Tepkiler Artıyor
  4.1.2018

  Detayı Göster

  FITRAT HABER (İstanbul) - Diyanet’in internet sitesinde yer alan Dini Kavramlar Sözlüğü’ndeki kızların 9 yaşında gebe kalabilecekleri, erkeklerin de 12 yaşına girdiklerinde baba olabileceklerini belirten tanıma toplumun her kesiminden tepkiler artıyor. 

  Diyanet, Türkiye'de müslümanların sorularını aydınlatan topluma dini anlamda yol veren bir kurum. Yapılan bu tür açıklamalar insanların kafalarında ciddi karışıklıklara ve islam dinine karşı teredüütlere yol açıyor.

  Toplum olarak dinimiz bizler için büyük bir öneme sahip, Diyanet'in açıklamaları, okuttuğu hutbeler ve verilen fetvalar tartışma konusu oluşturabiliyor. Diyanet'in fetvaları üzerine yapılan tartışmalar, İslam dini başta olmak üzere birçok dini kuruluşlara zarar veriyor.

  Diyanet İşleri Başkanlığı yapmış olduğu “Haberler asılsız, gerçeği yansıtmamaktadır” açıklamasıyla tepkilerin önüne geçemedi. Diyanet İşleri Başkanliğı'nın savunmasına karşın yurtiçi ve yurtdışından tepkiler devam ediyor. Birçok ünlü isim, politikacı, yazar ve halk'ın #diyanetkapatılsın  etiketiyle sosyal medyada başlatıtığı kampanya kısa sürede gündeme oturdu ve Twitter’da en çok konuşulan konu oldu.

  Bu olay üzerine Diyanet İşleri Başkanlığı, resmi internet sitesindeki Dini Kavramlar Sözlüğü'nü kapattı.

 • Detayı Gizle

Yorumumuz

 • Küçük Yaştaki Çocuklar Evlendirilemez

  Küçük yaştaki çocuklar evlendirilemezler. Evlenme için buluğ çağına ulaşmak yetmez, reşit olmak da gerekir. Rüşt yaşı bölgelere göre değişebileceğinden farklı yaş uygulamaları olabilir. Ama dokuz yaşındaki bir çocuk reşit olmaz.

  Allah Teala Nisa suresinin 6. ayetinde şöyle buyurmuştur:

  “Yetimleri, evlenme çağına gelene kadar deneyin; onlarda olgunlaşma/rüşd görürseniz mallarını kendilerine verin; büyüyecekler de geri alacaklar diye onları israf ederek ve tez elden yemeyin. Zengin olan, iffetli olmaya çalışsın, yoksul olan uygun bir şekilde yesin. Mallarını kendilerine verdiğiniz zaman, yanlarında şahit bulundurun. Hesap sormak için Allah yeter.”

  Ayrıca Nisa Suresinin 2. ve 3. ayetlerini bu ayetle birlikte değerlendirebilecek bilgiye sahip olan kişiler evlilik için reşit olmanın da şart olduğunu görürler.

  www.fetva.net/goruntulu-fetvalar/islama-gore-kucuk-cocuklarin-evlendirilmesi-mumkun-mudur.html

  Bu ayete göre dinimizde evlilik çağı denen yaş “rüşd çağı”dır. Rüşd çağı ise kişinin ergenlik çağına adım atması ile başlayan ancak herkes için değişiklik arz edebilen bir dönemdir. Mesela A şahsı ergenlik çağı ile birlikte aynı zamanda rüşd çağına girmiş olabilir. B şahsı ise ergenlik dönemi üzerinden bir kaç yıl geçtiği halde rüşd çağına girmemiş olabilir. Buna yani kişinin evlilik çağına girmiş olup olmadığına karar verecek olanlar da kişinin ailesi yani velisidir. Bu yüzden dinimiz velisiz olarak nikâh kıyılamayacağını bildirmiş, bu şekildeki nikâhları geçersiz saymıştır.

  Sitemizde bu konu hakkında yeteri kadar bilgi bulunmaktadır. İlgili yazıları okumanızı tavsiye ederiz:

  www.suleymaniyevakfi.org/kutsanan-gelenek-ve-kuran/kuran-ve-gelenege-gore-kucuklerin-evlendirilmesi.html

  Bir de aşağıdaki linkten bu konuyla ilgili işlediğimiz bir dersimizi izlemenizi tavsiye ederiz:

  www.kurandersi.com/mukayeseli-fikih-muzakereleri/2011/cocuklarin-evlendirilmesi.html

  fetva.net / İlim Kurulu


Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.