Yorumumuz

 • Çağın İlleti Uyuşturucu!

  Son zamanlarda uyuşturucu operasyonları ile alakalı çokça haberler yayınlandığını görüyoruz. Bu yapılan operasyonlar neticesinde birçok madde ele geçiriliyor. 

  Ülkemizde bu kadar çok uyuşturucu operasyonlarının olması, bu maddeye talebin artması, bizleri çok üzmektedir. Gün geçmiyor ki, bir gencimizin hayatı bu illet yüzünden kararmasın? Özellikle gençlerimizin bu konular da ciddi bilgilendirmelere ihtiyaçları vardır. Bizlere düşen görev, gençlerimizi güzel ahlâka ve Allah'ın Kitabına davet etmektir.

  Konunun dini açıdan haramlığını ve sağlık boyutunu kısaca ele alalım.

  Allah Teâlâ Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurmuştur:

  “Ey iman edenler! Hamr, kumar, dikili taşlar, fal ve şans okları birer şeytan işi pisliktir; bunlardan uzak durun ki kurtuluşa eresiniz.” (Maide, 5/90)

  Ayette geçen “hamr” kelimesi başta alkollü içkiler olmak üzere kişinin aklını örten yani akli ve ruhi dengesini bozan her türlü katı ve sıvı yiyecek ve içecekleri kapsamaktadır.

  Nebîmiz de kişiye sarhoşluk veren her şeyin/her maddenin haram olduğunu bildirmiştir. (Bkz: Müslim, Eşribe, 73; Ebu Davud, Eşribe, 5; Tirmizi, Eşribe, 1)

  Esrar ve bilumum uyuşturucu maddeler kişiyi sarhoş ettiği ve uyuşturduğu için haram kılınmış ve bunlardan uzak durulması emredilmiştir. Bu tür maddeler kullanıcıların sinir sistemini bozmakta, irade ve düşünme kabiliyetlerini yok etmektedir. Bunları kullananlar giderek dış dünyadan kopmakta, her türlü kötülük ve suçları işlemeye hazır hale gelmekte, kendi öz kimliğinden kopmaktadırlar. Modern tıp, psikoloji ve toplum bilimleri esrar, afyon, eroin ve kokain gibi uyuşturucu ve keyif verici maddelerin insan sağlığı ve toplum düzeni için alkollü içkilerden daha zararlı olduğu noktasında birleşmektedirler.

  Fetva.net / İlim Kurulu

  fetva.net / İlim Kurulu


Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.