• İstanbul'da "Erbain Töreni" Yapıldı

  İstanbul'da "Erbain Töreni" Yapıldı
  12.11.2017

  İstanbul'da, Hazreti Muhammed'in torunu Hazreti Hüseyin ve beraberindekilerin Kerbela'da katledilişlerinin 40. gününün 1378. yılı dolayısıyla "Erbain töreni" gerçekleştirildi.

  Detayı Göster

 • FITRAT HABER (İstanbul) - İstanbul'da, Hazreti Muhammed'in torunu Hazreti Hüseyin ve beraberindekilerin Kerbela'da katledilişlerinin 40. gününün 1378. yılı dolayısıyla "Erbain töreni" gerçekleştirildi.

  Kadın, erkek ve çocuklardan oluşan kalabalık bir grup, Küçükçekmece'deki Yahya Kemal Beyatlı Gösteri Merkezi'ne çıkan Fatih Caddesi'nde yürüdü. Gruptakiler, zaman zaman okunan mersiyelerle sinelerini dövdü.

  Yoğun güvenlik önlemleri altında Yahya Kemal Beyatlı Gösteri Merkezi'ne giren grup, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okumasının ardından Kur'an-ı Kerim tilavetini dinledi.

  Dünya Caferi Alimler Birliği (CABİR) Başkanı Hasan Karabulut, yaptığı konuşmada, "Erbain"in, şehide veya ölene "40 tutma" olduğunu anlatarak, "İslam kültüründe ve İslam dininde hiçbir peygambere, hiçbir imama, hiçbir veliye böyle bir gündemin, böyle bir hadisenin olması söylenmemiştir. Erbain sadece ve sadece şehitlerin efendisi olan, cennet ehlinin efendisi olan Hazreti İmam Hüseyin için beyan edilmişti. 'Hüseyin'e erbain tutun' sözü, Peygamber efendimizin emridir." diye konuştu.

  Erbainin en önemli mesajının inanç uğrunda, Allah yolunda sabit, dik duruş olduğunu vurgulayan Karabulut, Müslüman'ın sadece secdede eğileceğini söyledi.

  Karabulut, hadisler ve ayetlerden de örnekler vererek, "Peygamberimiz buyurmuş, 'Hüseyin bendendir, ben Hüseyin'denim. Benim sünnetim, benim yolum, benim getirdiğim şeriat Hüseyin'le devam edecektir.' Bugün anlıyoruz bu sözün anlamını. Bütün beşeriyet Hüseyin'in bayrağı altında insani değerlere, ahlaki değerlere yürümektedir ve koşmaktadır." ifadelerini kullandı.

  Konuşmaların ardından törende temsili olarak Kerbela olayı canlandırıldı.

   

  Kaynak: AA

  Detayı Gizle

Yorumumuz

 • Ehl-i Şia'nın Zulmü

  İslam da vefat eden bir kimseni yıllar sonra anmak için törenler düzenlemek, ağıt yakmak, kendini dövmek gibi uygulamalar yoktur. Bunların tek bir örneği ne Kur’an’da ne de elçilerin uygulamalarında rastlanılmamaktadır.

  Çünkü Allah bizden önce gelip geçenler için şöyle buyurmaktadır:

  Onlar ömürlerini tamamlamış bir toplumdur. Onların kazandığı onlara, sizin kazandığınız size! Onların yaptıkları size sorulmayacaktır." (Bakara 134)

  Ehl-i Şia, zulme maruz kalmış imamlar üzerinden bir din uydurmuş ve bu din üzerinden Müslümanlardan Yezidin simasında kendilerinden olmayanlara karşı bir intikam, öç alma hayaline kapılmıştır. Geleceğine inandırılan Mehdi senaryosu da bunun için hazırlanmıştır. Böyle paralel dinlerin yetiştirdiği insanlar başkalarına karşı nefret, kin taşır ve psikoloji sorunlu insanlara dönüşürler. İnsanlar Allah’ın kitabını değil, şahısları ölçü aldıkları müddetçe bu fitne ve kavgalar sürecektir.

  Aydın Mülayim


Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.