• Kanada'da Camiye Silahlı Saldırı

  Kanada'da Camiye Silahlı Saldırı
  30.1.2017

  Kanada'nın Quebec eyaletinde cami olarak da kullanılan Quebec City İslam Kültür Merkezine düzenlenen silahlı saldırıda ilk belirlemelere göre 5 kişi hayatını kaybetti.

  Detayı Göster

 • QUEBEC CİTY (AA) -Quebec eyalet polisinin verdiği bilgiye göre, aynı zamanda cami olarak da kullanılan Quebec İslam Kültür Merkezi'nde yatsı namazı için toplanan cemaate 3 kişi tarafından gerçekleştirilen silahlı saldırıda, 6 kişi öldü, 8 kişi yaralandı.

  Görgü tanıklarının yerel basına yaptıkları açıklamalara göre, saldırı 40 kadar Müslümanın yatsı namazını kılmak üzere camide bulunduğu sırada meydana geldi.

  Olay sonrası Quebec City İslam Kültür Merkezine çok sayıda ambulans ve polis ekibi sevk edildi.

  Polis, Quebec City İslam Kültür Merkezinin bulunduğu Ste-Foy bölgesinde olağanüstü güvenlik önlemleri aldı. Bölgeye ambulans ve polis araçlarının dışında giriş ve çıkış yapılmıyor. Yaralıların ise Quebec City kentindeki hastanelere taşındıkları bildirildi.

  Quebec City Polisi tarafından yapılan açıklamada, silahlı saldırı düzenleyen 3 saldırgandan ikisinin yakalandığı duyuruldu.

  "Müslüman Kanadalılar, ulusal dokumuzun önemli parçasıdır"

  Kanada Başbakanı Justin Trudeau, yaptığı yazılı açıklamada, saldırıyı, "büyük bir şok, öfke ve üzüntü" ile öğrendiğini belirterek, Müslümanların ibadet ve sığınma evine yapılan terör saldırısını kınadığını bildirdi. 

  Trudeau, açıklamasında, "Bütün Kanadalılar adına ölenlerin aile ve dostlarına başsağlığı, yaralılara da acil şifalar dilerim. Böylesine anlamsız bir şiddeti görmek kalp kırıklığı yaratıyor. Çeşitlilik bizim gücümüzdür ve dini hoşgörü Kanadalıların en çok sevdiği değerdir. Müslüman Kanadalılar, ulusal dokumuzun önemli parçasıdır. Bu tarz anlamsız eylemlerin, toplumumuzda, şehirlerimizde ve ülkemizde yeri yoktur. Kolluk kuvvetleri, tüm Kanadalıların haklarını koruyacak, bu işin faillerini ve arkasındaki tüm hoşgörüsüzlüğü yakalamak için her türlü çabayı gösterecektir." ifadelerini kullandı.

  Avrupa Parlamentosu Başkanı Tajani: Şiddet, teröre karşı cevap olamaz

  Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Antonio Tajani,  Roma’da Başbakanlık Sarayı Chigi’de İtalya Başbakanı Paolo Gentiloni ile görüştü.

  Gentiloni-Tajani görüşmesi öncesinde, Kanada’da bir camiye yönelik gerçekleştirilen silahlı saldırı dolayısıyla kısa birer açıklama yaparak terör saldırısını kınadı. 

  Kanada'nın Quebec eyaletinde bir camiye yapılan saldırıya yönelik Başbakan Gentiloni, Kanadalı mevkidaşı Justin Trudeau’ya ve Kanadalılara taziyelerini sundu ve "İtalyan hükümeti, kurbanların yakınlarının, Kanada Müslüman toplumunun ve hükümetinin yanındadır." dedi. 

  İtalya Başbakanı Gentiloni: Kanada Müslüman toplumunun ve hükümetinin yanındayız

  Başbakan Gentiloni de bu vesileyle kendi ülkesinde yaşayan Müslüman vatandaşlarıyla da dayanışma içinde olduğunu vurguladı. 

  AP Başkanı Tajani de Quebec’te meydana gelen olaydan ötürü AP adına Kanada’ya taziyelerini ileterek, "Şiddet, teröre karşı cevap olamaz. Çözüm diyalogdadır. AB, dinler arası diyaloğa inanıyor. Biz bunun için çalıştık ve bu yönde çalışmayı sürdüreceğiz." dedi. 

  Saldırıda yaşamını yitirenlerin yakınlarıyla dayanışma içinde olduğunu belirten Tajani, " Şiddete sert şekilde karşı çıkmak lazım. Umuyoruz ki, bu bir daha olmaz. Hangi dine ait olursa olsun hiçbir ibadet yeri şiddet ve adam öldürme nesnesi olmamalı. Sert şekilde kınıyoruz." diye konuştu. 

  Bayraklar yarıya indi

  Bu arada, saldırı nedeniyle eyalet parlamentosunda bayraklar yarıya indirilirken, eyaletin en kalabalık kentleri Montreal ve Gatineau'daki cami ve İslami merkezlerinin çevresinde güvenlik önlemleri alındı.

  Kanada'nın Quebec eyaletinde cami olarak da kullanılan İslam Kültür Merkezi'ne dün düzenlenen silahlı saldırıda ilk belirlemelere göre 5 kişinin hayatını kaybettiği açıklanmıştı.

  Başbakan Trudeau, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, "Bu gece, Kanadalılar Quebec'teki bir camiye korkak saldırıda hayatlarını kaybedenler için üzülüyorlar. Düşüncelerimiz mağdurlarla ve aileleriyle birlikte." ifadelerine yer vermişti.

  Quebec Eyaleti Başbakanı Philippe Couillard da sosyal medya üzerinden, "Quebec kategorik olarak bu barbarca şiddeti reddeder. Olayda hayatını kaybedenlerle yaralıların ailelerinin acılarını paylaşıyorum." paylaşımında bulunmuştu.

  İsveç Başbakanı Löfven: Kalbim kurbanların aileleri ve Kanada halkıyla

  Danimarka ve İsveç, Kanada'nın Quebec kentinde bir camiye yapılan silahlı saldırıyı kınadı.

  İsveç Başbakanı Stefan Löfven, Twitter üzerinden, "Quebec'te yapılan saldırıyı şiddetle kınıyorum. Kalbim kurbanların aileleri ve Kanada halkıyla." paylaşımında bulundu. TV2News kanalına konuşan Danimarka Dışişleri Bakanı Anders Samuelsen ise "Her terör saldırısında olduğu gibi dehşet verici. Zavallı tipler tarafından her defasında insanlığa karşı yapılan bir saldırı. Bu yüzden, bu çevreleri çok sıkı gözetim altında tutmalıyız." dedi.Ülkede camiler için ek güvenlik önlemleri alınıp alınmayacağının sorulması üzerine Samuelsen, "Polis İstihbarat Teşkilatı (PET) gibi bu tür tedbirleri bizim için alan çok iyi kurulmuş bir sistemiz var. Emin ellerde olduğunu biliyorum. Politikacılar olarak gerekli olursa tavsiyelerde bulunuruz." ifadelerini kullandı.

  "Bu barbarca bir saldırı"

  Quebec City İslam Kültür Merkezi Başkanı Muhammed Yangui, gazetecilere yaptığı açıklamada, saldırı sırasında 40 kadar kişinin yatsı namazı için camide bulunduğunu söyledi. Başkan Yangui, "Bu neden burada oluyor? Bu barbarca bir saldırı." dedi. 

  Muhammed Yangui, saldırıda en az 5 kişinin olay yerinde öldüğünü, hastaneye kaldırılan yaralıların durumunu ise bilmediğini kaydetti.

  Öte yandan Kanada Kamu Güvenliği Bakanı Ralph Goodale de Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, saldırıda hayatını kaybeden ve yaralananlar için derin üzüntü duyduğunu açıkladı.

  Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanı Ahmed Hussen de Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Quebec City'den rahatsız edici bir haber. Düşüncelerimiz ve dualarımız Sainte-Foy'daki aileleri ile" ifadesine yer verdi.

  Geçen yıl ramazan ayında domuz başı bırakılmıştı 

  Quebec eyaletinin başkenti olan Quebec City'deki dört camiden biri olan Quebec City İslam Kültür Merkezi, son olarak geçen yıl ramazan ayında da İslamofobik bir saldırıya uğramıştı. Quebec City İslam Kültür Merkezi'nin girişine plastik bir torba ile hediye paketi şeklinde bırakılan kanlı domuz başı paketinin üzerine de "afiyet olsun" anlamına gelen 'Bon apetite' yazısı iliştirilmişti. Olay sonrası konuşan Quebec City İslam Kültür Merkezi Başkanı Muhammed Yangui, "Quebec City'de Müslümanlara ait dört cami var. Bu merkezlerin her biri yılda en az bir defa bir şekilde saldırıya uğruyor." demişti.

  http://www.fitrathaber.com/genel/abd-de-musluman-havalimani-calisanina-saldiri/400350

  http://www.fitrathaber.com/genel/fransiz-havayolu-sirketi-15-musluman-yolcuyu-ucaga-kabul-etmedi/402604

  Detayı Gizle

Yorumumuz

 • Müslümanlar Kimleri Örnek Almalı?

  Dünyanın çeşitli yerlerinde başlayan saldırılar Müslümanların kendilerine gelmeye başladıklarını gösteriyor.

  Bu tür şeyleri fazlaca yadırgamamak lazım! çünkü batı ciddi anlamda bunalım içerisine girdi. Şu anda Batı'da yaşamak çok zor, her geçen gün vergiler artıyor, ekonomide daralma var. Onlardaki bunalımı görmek lazım.

  Bunlar Ortadoğu'da kendi içlerinde yetiştirdikleri bir takım "Müslümanlarla"  Müslümanları bitirmeyi düşünüyorlardı. İslam alemine ve dünyaya tümü ile hakim olma  planları vardı, bu planlar alt üst olunca bunalıma girdiler ve her geçen gün bunalımları biraz daha artıyor. Dolayısıyla  bize düşen bunlara karşı yumuşak davranışlar göstermek. Zaten Enfal suresi 66. ayetinde en az onların yarısı kadar gücümüz olmadığı sürece  sıcak çatışmaya girmemiz Allahu Teala tarafından kabul edilmiyor.

  "Şimdi Allah, sizde bir zayıflık olduğunu bildi ve yükünüzü hafifletti. Artık sizden sabırlı yüz kişi olursa iki yüz kişiyi yener. Sizden bin kişi de Allah’ın izniyle onlardan iki bin kişiyi yener. Allah sabredenlerle beraberdir" (Enfal 8/66)

  Bulunduğumuz yerlerde yani Batı'da gayrimüslim ülkelerde yaşayan Müslüman kardeşlerimize  düşen görev:

  1- Oranın yasalarına göre suç sayılacak davranış içersine girmemek.

  2-Kendilerine karşı saldırgan tavır gösterenlere fazlaca karşılık vermemek, yumuşak davranmak.

  Buldukları her fırsatta Kur'an'daki İslamı anlatmak gerekir çünkü onların da bunalımdan kurtulmalarının tek yolu Allah'ın kitabına dönmeleri olacaktır. Dolayısıyla bunlar tarihin her döneminde olmuştur. Musa as zamanında Firavun hakimiyeti altında iken erkekleri öldürüyorlardı, buna insanların dayanması son derece zordu. Mekke'de Rasulullah sav ve ashaba yapılan zulümleri gayet iyi biliyoruz. Bu tür şeyler Mekkelilere ve de Eski Mısırlılara has şeyler değildir.  

  Bütün insanlara bu tür şeyler olur. Bunlara karşı göstereceğimiz tavırda örnek alacağımız Musa as ve Mekke'de Rasulullah'dır. Rasulullah Medine'ye varıp da güçleninceye kadar herhangi bir savaş içerisine girmemişti zaten de giremezdi. Allah yardımcımız olsun.

  Abdülaziz Bayındır

   

  Abdülaziz Bayındır


Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.