• "Müftü Nikahı" Dönemi Başladı

  "Müftü Nikahı" Dönemi Başladı
  16.11.2017

  Diyarbakır İlçe Müftüsü nikah kıydı.

  Detayı Göster

 • FITRAT HABER (İstanbul) - Diyarbakır'da Bismil Belediyesi'nin düzenlediği toplu nikah töreninde bir ilke imza atıldı. İlçe Müftüsü Ahmet Durmuş, Ezgi ve Mesut Göknar çiftinin nikahını kıydı. Müftü, çiftin nikahını toplu nikah öncesinde kıydı.

  Türkiye’de bir ilk yaşandı, bir müftü nikah kıydı. Diyarbalır'da gerçekleşen nikahta İlçe Müftüsü Ahmet Durmuş’un, nikahı kıyarken heyecanlı olduğu görüldü. Bu heyecan müftüye gergin dakilar yaşattı. Nikah sırasında zaman zaman gelin ve damada soru sorarken yaptığı yanlışları, yanında bulunan nikah memuru Rıfat Akan müdahale ederek düzeltmeye çalıştı.

  Mehmet Emin Sevim ile Özlem Sevim çiftinin nikahını kıyan Müftü Akan, resmi evlilik cüzdanını da geline verdi. Müftü Durmuş, burada yaptığı konuşmada, kendisinin 8 çocuğu olduğunu belirterek, yeni evlenen çiftlerden en az 5’er çocuk yapmaları tavsiyesinde bulundu.

   

  Detayı Gizle

Yorumumuz

 • Nikâhın Geçerliliği

  Nebîmiz sallallâhu aleyhi ve sellemin şöyle buyurduğu rivayet edilmiştir:

  “Veli ve iki güvenilir şahit olmadan nikâh olmaz. Bu şekilde kıyılmayan nikâh batıldır. Eğer anlaşamazlarsa sultan, velisi olmayanın velisidir.” (Ebû Dâvûd, Nikâh, 20; Tirmîzî, Nikâh, 14; İbn Mâce, Nikâh, 15; Ahmed b. Hanbel, Müsned, 6/66)

  Hadiste geçen “sultan”, yetkili amir demektir.

  Bugün dünyanın hiçbir yerinde velisiz nikâh kıyılmaz. Belediye başkanlarının, kilisenin, havranın veya bir başka makamın nikâhı onaylamaya veya reddetmeye yetkili olması, bunların velilik yetkisini kullanmaları demektir.

  Son çıkan kararname ile müftülere de resmi nikâh kıyma yetkisi verilmiştir. Belediye başkanları veya onların yetkilendirdiği kişiler nasıl devlet memurları ise müftüler de devlet memurudur. Resmi nikâh için geçerli olan tüm şartlar müftülerin kıyacağı nikâhlarda da zorunludur. Bu açıdan belediye başkanları veya evlendirme memurlarının kıyacakları nikâhlarla müftülerin kıyacakları resmi nikâh arasında bir fark yoktur. Her ikisi de dinen geçerlidir.

  fetva.net / İlim Kurulu


Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.