• Namaz Vakitleri Röportajı

  Namaz Vakitleri Röportajı
  4.5.2018

  Detayı Göster

  FITRAT HABER (İstanbul) - Vatandaşlarımız yaklaşmakta olan Ramazan ayı öncesinde hem namaz vakitleri hem de imsak vakti konularında doğru olanı bulmak için çeşitli kaynakları araştırıyor.
   
  Bu konuyla ilgili röportajımızı Mustafa Oğuz Bey ile gerçekleştirdik.
   
  - Merhaba Mustafa Bey; namaz vakitleri konusunu ne zamandır araştırıyorsunuz?
   
  - Merhaba, Namaz vakitleri ile ilgili çalışmalarından dolayı öncelikle Süleymaniye Vakfına teşekkür etmek istiyorum. 

  Uzun zamandır sabah namazı, yaklaşık bir yıldır da yatsı namazının vaktinin dışında kıldırıldığı hususunda Süleymaniye Vakfı'nın çalışmalarını inceliyordum. Sabah namazı konusunda gösterilen âyetleri anlayarak Abdülaziz Bayındır Hoca'nın söylediği vakitlerde gözlem yaptım ve kafam da hiç soru işareti kalmadı. Yani ayetlerin kavramını anlamıştım.

  - Yani bu konu da tamamen ikna oldunuz öyle mi?

  - Öyle diyebiliriz ancak, âyetleri anlamama rağmen yatsı namazının son vakti ile ilgili kafamda ki soru işaretleri bir türlü gitmiyordu. Ama ben yine de bu konuda Süleymaniye Vakfı'nın çalışmalarını inceleyip, vakfın yayınladığı takvime de uyarak yatsı namazını vaktinde kılıyordum. Kılıyordum ama son vakit meselesi sürekli kafamı kurcalıyordu. Süleymaniye Vakfı'na da bu konuda çok kez soru gönderdim. Allah razı olsun hepsi cevaplandırıldı. Ama ben aldığım cevaplarla yaşadığım bölgede yaptığım gözlemleri bir türlü birleştiremiyordum. Soru işaretleri gitmiyordu.

  - Almış olduğunuz cevaplar bölgenize uymadığı halde bu konuda nasıl bir yol izlediniz? 

  - Hal böyle olunca şehir ışıklarının olmadığı bir bölgede bu gözlemleri yapmam gerektiğini anladım.  Yerleşim yerinin çok uzağında, ormanlık bir alanda hayvancılıkla uğraşan ve çadır hayatı yaşayan akrabalarımıza gittik yatılı olarak.

  Büyük bir heyecanla yaptığım gözlemde: Yatsı vakti biterken; karanlık iyice artmış, artık 20-30 metre ileriyi net seçemiyordum. Hayvanların bulunduğu ahıra bakıyorum, ses yok denecek seviyede. Tabiatı dinliyorum artık sessizlik çökmüş. Gökyüzü; küçük, büyük yıldızlarla dolu.

  İşte o gün ben, yatsının son vaktinin nasıl olduğunu, âyetlerin kavramını anlamakla kalmadım adeta şok olmuştum. Hud suresi (114) ve İsra suresi (78) âyetleri (haşa) sanki o gün inmişti bana.

  - Yapmış olduğunuz gözlem sayesinde, Süleymaniye Vakfı'nın çalışmalarının doğruluğunu, kendi açınızdan tespit ettiniz öyle mi?

  - Evet tabii. Süleymaniye Vakfı'na ve Abdülaziz Bayındır Hocama ne kadar teşekkür etsem azdır. Allah razı olsun. Bu bilgilere çalışmalarınız sayesinde ulaşıyoruz. Rabbim sizin de ekip arkadaşlarınızın da yar ve yardımcısı olsun.

  Son olarak şunuları eklemek istiyorum. Ölüm müjdesine bizden önce kavuşursanız arkanızdan dua edecek birileri var.. Allah, ilminizi arttırsın.

   

 • Detayı GizleVeri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.