• 1. Boğaz Köprüsünde intihar girişimi

  1. Boğaz Köprüsünde intihar girişimi
  8.7.2015

  8 Temmuz Çarşamba gunü saat 18:45 siralarinda Bogaz Koprüsunde bir intahar girişimi gercekleştı.

  Detayı Göster

 • FITRAT HABER (İstanbul) - 8 Temmuz Çarşamba günü saat 18:45 sıralarında 1. Boğaz Köprüsünde bir intihar girişimi gerçekleşti. Emniyet ekiplerinin hemen müdahale ettiği olayda, genç adamın girişimi uzun bir süre sonunda da olsa engellenebildi.

  Detayı Gizle

Yorumumuz

 • İntihar, insanın kendisini ateşe atmasıdır.

  FITRAT HABER (Yorum) - İntihar bireyin kendi iradesiyle yaşamına son vermesidir. Bu bir kader değil, bireysel tercihtir. Allah yarattıklarına canlarını emanet etmiştir. Bile bile buna kastetmek büyük günahtır.

  Bir eylem sonucu kendini davası uğruna ölüme atana da Allah şehit demiyor; “kendi kendinizi öldürmeyiniz.” (Nisa 4/29) buyuruyor.

  Buhari ve Müslim’de geçen bir rivayete göre Resulullah sallallahu aleyhi ve sellemin şöyle buyurduğu rivayet edilmiştir:

  “Kim kendini bir dağdan atar da intihar ederse o Cehennem ateşinde kendini hep ateşe atıp durur. Sonsuza dek böyle devam eder. Kim zehir içerek intihar ederse Cehennem ateşi içinde zehiri elinde onu içer durur. Sonsuza dek böyle devam eder. Kim bir demir parçasıyla intihar ederse demir parçası elinde Cehennem ateşi içinde onu ha bire kendine vurup durur. Sonsuza dek böyle devam eder.”

  Acı çeken, problemler karşısında bunalan, ümidini kaybeden ve bir çıkış yolu bulamayacağını düşünen insanların küçük bir kısmı intihara yönelmektedir. Bir müslümanın bu duruma düşmesi kesinlikle mümkün değildir. Allah Teâlâ şöyle buyurmuştur:

  “Allah’ın rahmetinden ümit kesmeyin. Çünkü Allah’ın rahmetinden ümit kesenler yalnız onu tanımayanlar takımıdır.” (Yusuf, 12/87)

  Hicr Suresinde Hz. İbrahim’in ağzından şu ifadeler dökülür:

  “Rabbimin rahmetinden ümidini, sapıklardan başka kim keser?” (Hicr 15/56)

  Bir ayette de şöyle buyuruluyor:

  “İnsan iyilik istemekten hiç usanmaz. Ama başına bir sıkıntı geldi mi bezginleşir, umutsuzlaşır.” (Fussilet 41/49)

  Tüm bu kaynaklar ve ilave edilebilecek olan diğerleri intiharı bir çıkışyolu olarak görmeyi kesinlikle engeller. Allah'ın yardımından asla ümit kesilmemelidir.

  fetva.net / İlim Kurulu


Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.