• 1. Kaktüs ve Sukulent Festivali

  17.9.2017

  Detayı Göster

  BALIKESİR (AA) - Balıkesir'in Edremit ilçesinde "1. Kaktüs ve Sukulent Festivali" düzenlendi.

  Yağcılar mevkisindeki festivalde sergilenen yaklaşık 100 çeşit kaktüs, vatandaşlardan yoğun ilgi gördü. Festival kapsamında kurulan saklı bahçe atölyesinde ise çiçek yetiştiriciliğine ilişkin bilgi verildi.

  Festivalin sorumlusu sera işletmecisi ziraat mühendisi Banu Ulusoy, hobi olarak başladığı kaktüs ve sukulent üretimine farklı bir boyut kazandırmak istediğini söyledi.

  Ulusoy, festivali geleneksel hale getirmek istediklerini dile getirerek, şunları kaydetti:

  "İnsanlar kendi bahçelerini yapmayı öğreniyor. Çiçek bakmayı bilemeyenler için kaktüs ve sukulentler çok uygun çünkü çok az suyla yaşıyorlar, bakımı kolay. Kaktüs radyasyonu önlüyor, insanı rahatlatıyor. Sukulent kaktüsün alt dalıdır. Burada 100 çeşit kaktüs ve sukulent cinsi var. Çoğaltmayı düşünüyoruz. Daha önce Türkiye'de hiç böyle bir festival yapılmadı. Kazdağlarının florası kaktüsler için de çok uygun."

  Festivale katılan Antandros Derneği Başkanı Gülçin Cömert ise mitolojik Kazdağlarına her yönden dikkati çekmeye çalıştıklarını kaydetti.

 • Detayı GizleVeri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.