• "34. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı" açıldı

  "34. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı" açıldı
  17.6.2015

  Detayı Göster

  İSTANBUL (AA) - Türkiye Diyanet Vakfı ve İBB Kültür AŞ iş birliğiyle gerçekleştirilen 34. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı ziyarete açıldı.

  Beyazıt Meydanı'nda gerçekleşen açılış töreninde konuşan Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın ramazan ayında düzenlediği kitap fuarlarının, kitapla ve Kur'an-ı Kerim'le buluşma olduğunu söyledi.

  Kitap ve sözün yerini imajın ve görselliğin aldığını belirten Yılmaz, "İnsanlar okumanın yerine seyretmeyi tercih eder oldular. Zihinler tembelleşti, harfler ise duyarsız hale geldi. Bizim medeniyetimiz kitap ve söz medeniyetidir. Edeple buluşan sözümüz, edebiyat olmuş, estetikle buluşan sanatımız, fazilet olmuş ve tarihe gerçekten görkemli bir medeniyet armağan etmişiz. O, kaynağını ilahi kitaptan almaktadır. Söz medeniyeti, öz medeniyeti kurmuşuz" diye konuştu.

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Bülent Erman Tuncer de 34'üncüsü gerçekleşen etkinliğin İslam dünyasına hayırlar getirmesini dileyerek, fuarın ramazana bereket kattığını dile getirdi.

  Tuncer, fuardaki indirimli satışlar ve teşvik edici davranışların, insanların hayatlarına renk kattığını kaydederek, "Sultanahmet'ten parlayan yıldız, bugün Beyazıt Meydanı'ndadır. Bu tarihi üniversitenin, bu güzel caminin arasında hizmetlerine devam etmektedir. Yenikapı gibi çok büyük alanlarda bu hizmetleri sürdüreceğiz" ifadelerini kullandı.

  Basın Yayın Birliği Başkanı Münir Üstün ise bu tür etkinliklerin biraz daha büyütülmesi gerektiğini vurgulayarak, fuara katılamayan ve katılmayı arzu edip yer bulamayan yayınevlerinin olduğunu bildirdi.

  Ramazan boyunca çeşitli stantlarda imza etkinliklerinin gerçekleştirileceği fuara, 180 yayınevi katıldı.

  Edebiyat, tarih, kültür, medeniyet, felsefe ve din alanında yayımlanan kitapların bulunduğu fuarda, Diyanet İşleri Başkanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ, Türkiye Diyanet Vakfı, İSAM, IRCICA ve Kültür ve Turizm Bakanlığı yayınları da yer alıyor.

  Etkinlik kapsamında Beyazıt Devlet Kütüphanesinde gerçekleştirilecek "Ramazan Sohbetleri"ne ramazanın ilk gününden Kadir Gecesi’ne kadar, 27 yazar katılacak.

  Fuar her gün saat 11.00’den gece 24.00'e kadar ziyaret edilebilecek.

 • Detayı Gizle

Yorumumuz

 • Yayın evleri Arasında ayrım mı yapılıyor?

  FITRAT HABER (İstanbul) - Türkiye Diyanet Vakfı ve İBB Kültür AŞ iş birliğiyle 34.sü gerçekleştirilen Kitap Fuarı'na yıllardır katılmak isteyen bazı yayınevlerine bir yıl öncesinden müracaat etmelerine rağmen yer verilmediği iddia ediliyor. Diyanetin bazı yayınevlerine kapıyı kapatarak adeta ambargo konulduğu düşüncesine sebep olan bu tutum tepkilere neden oluyor. Her türlü hurafeleri içeren yayınların kol gezdiği yayın dünyasında Diyanetin fuar standı verme kriterinin ne olduğu merak konusu.

  Hasan Mustafa Arslan


Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.