• ABD'de eşcinsel evlilik artık serbest

  ABD'de eşcinsel evlilik artık serbest
  26.6.2015

  Detayı Göster

  WASHINGTON (AA) - ABD'nin tüm eyaletlerinde eşcinsellerin evlenmesi yasal hak haline geldi.

  ABD Yüksek Mahkemesi, eşcinsellerin ülkenin her yerinde evlenme hakkı bulunduğuna 4’e karşı 5 oyla karar verdi.

  Yargıç Anthony Kennedy, "Hiçbir birliktelik evlilikten daha gurur verici olamaz. (Eşcinsellerin evlenmek istemesi) evlilik kurumunu karalama değil, birlikte yaşayabilmeleri, eşlerinin hatıralarını onurlandırabilmeleri ve birbirlerine bağlanmaları anlamına geliyor” ifadesini kullandı.

  Ret oyu veren dört yargıç ise bu konudaki kararın eyaletler ve seçmenler tarafından alınması gerektiğini savundu.

  Eşcinsellerin ABD’deki yaklaşık 20 yıllık mücadelesinin sonucu olan karar, mahkeme önünde bekleyen eşcinsel hakları savunucularını sevince boğdu.

  ABD Başkanı Barack Obama da önce Twitter'da ardından da kameraların karşısına geçerek açıklama yaptı.

  Twitter’a "Bu, eşitlik yolundaki yürüyüşümüzde büyük bir adım" yazan Obama, Beyaz Saray’daki Gül Bahçesi’nde yaptığı konuşmada da mahkemenin bu kararıyla tüm Amerikalıların kanunlar önünde eşit korunduğunu tekrar teyit ettiğini söyledi.

  Obama, “Tüm insanlar, kim oldukları veya kimi sevdiklerine bakılmaksızın eşit muameleye tabi tutulmalı. Bu karar Amerika için zaferdir. Aile birliğimizi biraz daha mükemmelleştirdik” diye konuştu.

  Eşcinseller karardan önce 36 eyalet ile başkent Washington’da yasal olarak evlenebiliyordu.

   

 • Detayı Gizle

Yorumumuz

 • Eşcinsellik toplumu yok eder...

  FITRAT HABER (İstanbul) - İslam’da eşcinsellik yasaklanmıştır. Kur’an’da Lut Peygamberin kavminin eşcinsellik yaptığı belirtilmiş ve “çirkin bir iş” olarak nitelendirilmiştir. (Araf, 7/80-81) Lut (as), kavmini uzun bir süre bu çirkin işi yapmamaları konusunda uyarmış ama onlar onu dinlememiş, yaptıkları çirkin işlerine devam etmişlerdir. Bunun üzerine helak edilmişlerdir. (Hud, 11/82)

  Günümüz dünyasında eşcinselliği; hastalık, tercih gibi yaklaşımlarla hoşgörme eğilimleri artmış ve haberde olduğu gibi kimi ülkelerde bu hoşgörü  kanunlaştırılarak fıtrat dışı sözkonusu fiile bir meşruluk kazandırılmaktadır. Söz konusu fiilin oluşturduğu kitlenin toplumun bütününü nasıl sağlıksız bir yapıya sürüklemekte olduğunu görmek ve bu konuda uyarıda bulunmak insanlık gereğidir.

  www.fetva.net

  fetva.net / İlim Kurulu


Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.