• Bakü'de Türk-İslam sanatları sergisi

  17.4.2018

  Detayı Göster

  BAKÜ (AA) - Bursa Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyette bulunan Sanat Ve Meslek Eğitim Kursları (BUSMEK) envanterinde yer alan Türk-İslam sanatlarından örnekler, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de sergilendi.

  Azerbaycan Kültür ve Turizm Bakanlığı, Bakü Yunus Emre Enstitüsü ve Bursa Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde düzenlenen sergi, Azerbaycan Devlet Ressamlık Akademisinde (ADRA) açıldı.

  Serginin açılışına Bakü Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Cihan Özdemir, KKTC Bakü Temsilcisi Ufuk Turganer, ADRA Rektörü Prof. Dr. Ömer Eldarov, Bursa Büyükşehir Beledeiyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Şaban Kander, Azerbaycanlı Milletvekili Ganire Paşayeva ve çok sayıda davetli katıldı.

  Bakü Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Özdemir, açılışta yaptığı konuşmada, "bir millet, iki devlet" vecizesinden ilham alarak iki ülke arasındaki kültürel ilişkileri geliştirmeyi, ortak milli değerleri tebliğ etmeyi ve onlara sahip çıkmayı amaçladıklarını söyledi.

  Sergide, ebru, tezhip, seramik, filografi, hat ve halı sanatından örnekler Azerbaycanlı sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

  BUSMEK envanterindeki 80'den fazla eserin yer aldığı sergi, 22 Nisan'a kadar devam edecek.


 • Detayı GizleVeri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.