• Ertuğrul Gazi Türbesi'nde "İğne Atsan Yere Düşmüyor"

  Ertuğrul Gazi Türbesi'nde "İğne Atsan Yere Düşmüyor"
  28.6.2017

  Bilecik'in Söğüt ilçesindeki, askerlerin nöbet tuttuğu Ertuğrul Gazi Türbesi'ni Ramazan Bayramı'nda yaklaşık 10 bin kişi ziyaret etti.

  Detayı Göster

 • FITRAT HABER (İstanbul) - Bilecik'in Söğüt ilçesindeki, askerlerin nöbet tuttuğu Ertuğrul Gazi Türbesi'ni Ramazan Bayramı'nda yaklaşık 10 bin kişi ziyaret etti.

  Ziyaretçilerin ilgi odağını alp kıyafetleri, aksesuarlar ve tarihi misyona uygun malzemeleriyle nöbet tutan askerler oluşturdu.

  Söğüt Kaymakamı Berkan Sönmezay'dan alınan bilgiye göre, Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Bey'in babası Ertuğrul Gazi'ye "Saygı Nöbeti" projesi sonrasında türbeye ilgi katlanarak arttı.

  Sönmezay, hafta içi 100-150, hafta sonu 500-600 kişinin ziyaret ettiği türbeye proje sonrasında gelen ziyaretçi sayısının hafta içi bin, hafta sonu ise 5 bin kişiye ulaştığını dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

  "Ramazan Bayramı'nda türbedeki ziyaretçi sayımız günlük 3 bin kişiyi aştı. Bayram boyunca yaklaşık 10 bin kişi ziyaret etti. Söğüt Şenlikleri dönemindeki kadar yoğun ziyaretçinin olması bizleri hem gururlandırdı hem de memnun etti." 

  Bilecik Valiliği, Jandarma Genel Komutanlığı ve 2. Jandarma Er Eğitim Tugay Komutanlığı iş birliğiyle hazırlanan proje kapsamında Söğüt Jandarma Ulaştırma Eğitim Merkezi Komutanlığından 9'u uzman çavuş, 4'ü erbaş ve er olmak üzere 13 asker, 7 Mayıs'tan itibaren dönüşümlü olarak türbede "Saygı Nöbeti" tutuyor.

   

  Detayı Gizle

Yorumumuz

 • Diriliş Ertuğrul Dizisi "Ertuğrul Gazi" Türbesi'ne İlgiyi Arttırdı

  Son zamanlarda ülkemizde yayınlanan "Diriliş Ertuğrul" isimli dizi film, bayramda Ertuğrul Gazi Türbesi'ni ziyaretçi akınına uğrattı. Ertuğrul Gazi tarihimizde önemli bir şahsiyet. Ekranlarda izlediğimiz dizi film sayesinde tarihimizde bu önemli kişiden daha fazla haberdar olduk. Bu vesile ile o döneme ait giysiler, belgeler, şahsiyetler ilgimizi çeker oldu. 

  Bilecikte Blunan Ertuğrul Gazi Türbesi'nde, Bilecik Valiliği, Jandarma Genel Komutanlığı ve 2. Jandarma Er Eğitim Tugay Komutanlığı iş birliğiyle hazırlanan Ertuğrul Gazi'ye "Saygı Nöbeti" isimli proje bayram boyunca vatandaşlarımızın ilgisini çekmiş ve ziyaretçi akınına uğramış. Türbe Kabir ziyareti elbette yapılabilir ancak buraları gezerken dikkat etmemiz gereken hususlar vardır.

  Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem, kabir ziyaretini tavsiye etmiş ve: “Kabirleri ziyaret ediniz, bu size ahireti hatırlatır.” (İbn Mâce Sünen, Cenâiz, 47) buyurmuştur. Kabir ve türbe ziyaretlerinde İslâm’ın özüne ve tevhid anlayışına ters düşen, itikâdî bakımdan da zararlı olan tutum ve davranışlardan uzak durmak gerekir. Bunun için dinimiz, kabir ziyaretleriyle ilgili bazı ölçüler koymuştur. Buna göre kabir ziyaretinde şunlardan sakınılması gerekmektedir:

  1 – Türbelerde yatan kişileri beşer üstü varlıklar olarak görmek, bu kişileri “bunlar Allah’ın sevgili kullarıdır, bunların Allah’a sözü geçer, Allah bu zatları geri çevirmez” vs. diyerek Allah ile kendi arasında aracı kılmak.

  2 – Bu ziyaretleri dini bir vecibe gibi telakki etmek,

  3 – Çaput ve bez bağlamak, mum yakmak,

  4 – Türbelere ve orada yatanlara adak adamak,

  5 – Kurban kesmek,

  6 – Şeker v.b yiyecek maddeleri dağıtarak onlardan yardım dilemek,

  7 – Kabrin başında yüksek sesle ağlayıp gürültü yapmak,

  8 – Kabrin etrafındaki demir ve taşları öpmek, onlara sarılıp ağlamak.

  Bu gibi şeyler tevhit dini olan İslâmla bağdaştırılamaz. Ölen kişilerden medet ummak ve onlardan bazı şeyler beklemek ‘şirktir’. Şirk ise Allah’ın bağışlamayacağını bildirdiği tek günahtır. Allah Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurmuştur:

  “Allah kendisine şirk koşulmasını asla bağışlamaz. Ondan başka günahları dilediği kimse için bağışlar; Kim Allah’a ortak koşarsa büsbütün sapıtmıştır.” (Nisa, 5/116)

  Kabir ziyaretinde bulunan kişi, ahireti hatırlamalı, dünyanın geçici olduğunu ve bir gün kendisinin de öleceğini düşünmelidir. Kabrin yanına gelince; “Müminler yurdunun sakinleri! Sizlere selam olsun. İnşâallâh biz de size katılacağız. Allah bizden ve sizden ölmüş ve ölmemiş olanlara ikramda bulunsun. Allah’tan bize ve size afiyet dileriz. Ey Allah’ım! Bunlara rahmet eyle, bunları bağışla. Cehennem azabından koru, onları Cennetine koy.” Şeklinde dualar edilebilir.

  fetva.net / İlim Kurulu


Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.