• Tekirdağ'da Hıdırellez kutlaması

  Tekirdağ'da Hıdırellez kutlaması
  6.5.2016

  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen kutlama kapsamında vatandaşlar "Hıdırelez Kahvaltısı'nda bir araya geldi.

  Detayı Göster

 • TEKİRDAĞ (AA) - Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen kutlama kapsamında vatandaşlar "Hıdırelez Kahvaltısı'nda bir araya geldi.

  Hızır ve İlyas peygamberlerin buluşup dilekleri gerçekleştirdiklerine inanılan Hıdırellez kapsamında sahil yürüyüş parkurunda vatandaşlar önce dileklerini yazdığı kağıtları Marmara Denizi'ne bıraktı. Dileklerini bırakanlar daha sonra Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen kahvaltıya katıldı.

  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, parkurda yürüyüş yapan vatandaşları da tek tek kahvaltıya davet etti.

  Albayrak, gazetecilere yaptığı açıklamada, insanların gece ve sabah erkenden gelerek geleneksel olarak dileklerde bulunduklarını hatırlattı ve bunun bir şenlik havasında geçtiğini belirtti.

  Geleneksel inanış haline gelen Hıdırellez kapsamında kendilerinin de sabah erken saatte dileklerde bulunan vatandaşlarla bir araya geldiklerini anlatan Albayrak, "Dualarının kabulünü diledik. Hem dedik ki sabah erken saatlerde vatandaşlarımızla bir araya gelelim ve kahvaltı yapalım hem de Hıdırellezi kutlayalım. Güzellik içerisinde bugünü kutluyoruz" dedi.

   

  Detayı Gizle

Yorumumuz

 • Hıdrellezin Arkasındaki Hurafe

  Gregoryen takvimine göre 6 Mayıs'ta kutlanan Hıdrellez, Hızır ve İlyas isimlerinin halk dilinde aldığı şekildir.

  Halk arasında, kıyamete kadar yaşayacağına inanılan Hızır’ın karada, İlyas’ın ise denizde ihtiyacı olanlara yardım ettikleri inancı yaygındır. Bu zatların yılda bir defa bir araya geldikleri gün Hıdrellez olarak kabul edilir.

  Hıdrellez günü kır çiçeklerinin kaynatılarak suyundan içilmesinin hastalıklara şifa vereceği, bütün sulara nur yağacağı düşünülerek o gece suya girmenin her türlü hastalığa karşı bağışıklık sağlayacağı, o gece evlerdeki yiyecek ve içeceklerin ağzının açık bırakılması, dileklerin bir kağıda yazılarak gül ağaçlarının dibine konulması gibi şeylerin dinimizde yeri yoktur.

  Allah’tan başka herhangi bir varlıktan yardım istemek, dilek dilemek gibi eylemler ise dinin en büyük günah saydığı şirk kapsamına girmektedir. Allah Teâlâ şöyle buyurmuştur:

  “Hak olan dua, yalnız Allah’a yapılan duadır. Onların Allah’tan başka dua ettikleri ise hiç bir isteklerine cevap veremezler. Böylesi, ağzına gelsin diye avuçlarını suya doğru uzatan; fakat ona bir türlü ulaşamayan kimseye benzer.” (Ra’d, 13/14)

  fetva.net / İlim Kurulu


Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.