• 1 Eylül Dünya Barış Günü

  1 Eylül Dünya Barış Günü
  1.9.2015

  Tüm halkımızın 1 Eylül Dünya Barış Günü'nü kutluyorum."

  Detayı Göster

 • ANKARA (AA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, CHP'nin toplumsal barışı hayata geçirebilecek yegane parti olduğunu, yurtta ve dünyada barışı gerçekleştirebilmek için kararlılıkla ve tüm gücüyle çalıştığını bildirdi.

  Akkaya, 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, bütün insanlığa yönelik olumsuz sonuçları olan savaşların, tarih boyunca olduğu gibi, bugün de yeni ölümleri ve yıkımları beraberinde getirdiğini belirtti.

  Dünyada dakika­da 1.7 milyon, yılda ise 900 milyar doların askeri amaçla harcandığına, bilim adamlarının yaklaşık yüzde 50'sinin silahlanma alanında çalıştığına dikkati çeken Akkaya, savaşın, insanlık üzerinde yarattığı olumsuz etkilerin, bugün artık çok daha belirgin ve çarpıcı olduğunu, 1.5 milyardan fazla insanın, çatışmaların yaşandığı ülkelerde hayatlarını sürdürdüğünü kaydetti.

  Suriye'deki iç savaşta yüz binlerce kişinin hayatını kaybettiğini, 7.6 milyon insanın yaşadığı yeri terk etmek zorunda kaldığını belirten Akkaya, "İnsanlık, Suriye'de her gün tekrar tekrar ölmektedir. Geleneksel olarak istikrar yaratıcı, barış kurucu, ara bulucu olarak tüm komşularının güven ve itibarına sahip bulunan Türkiye ise bugün Suriye'ye yönelik uygulanan dış politika ile bütün komşularıyla ve bölge ülkeleriyle kavgalı, savaş kışkırtıcısı, güvenilmez, hatta dostluğu ve yakınlığı tehlikeli bir ülke haline gelmiştir" iddiasında bulundu.

  Türkiye'de her gün şehit haberlerinin geldiğine, insanların öldüğüne dikkati çeken Akkaya, şunları ifade etti:

  "Türkiye'nin ihtiyacı, hukukun üstünlüğüne, adalete, demokrasiye ve özgürlüğe dayalı tam bir iç ve dış barıştır. Gerçek bir barış, ortak aklın yaygın bir ulusal uzlaşı içinde oluşturacağı birlik ve beraberlik ile sağlanır. CHP, toplumsal barışı hayata geçirebilecek yegane partidir. Yurtta ve dünyada barışı gerçekleştirebilmek için kararlılıkla ve tüm gücüyle çalışmakta ve çalışmaya devam edecektir. Bu duyguyla tüm halkımızın 1 Eylül Dünya Barış Günü'nü kutluyorum."

  Detayı Gizle

Yorumumuz

 • Gerçek Barış Takvimi

  FITRAT HABER (İstanbul) - 1.Eylül tarihi dünya üzerinde Barış günü olarak kutlanıyor. Barış günü; bir dua ya da niyet açısından sempatik görünmekle beraber şavaşı teşvik eden unsurlar üzerinde hiçbir yaptırımı olmayan, göstermelik konuşmalarla geçiştirilen bir etkinlikler zinciri olmaktan öteye geçmiyor.

  Oysa ki Allah yeryüzü kurulduğundan bu yana barışı, kesin kurallara bağladığını insanoğluna bildiriyor.

  Allah Teâlâ şöyle buyurur: “Gökleri ve yeri yarattığı günden beri Allah’ın yanında, Allah’ın Kitab’ında ayların sayısı on ikidir. Bunlardan dördü haram aylardır. Bu, dosdoğru bir hesaptır. Sakın kendinizi bu aylarda yanlış bir davranışa sokmayın.” (Tevbe 9/36)

  İslam dinini temel ibadetlerinden olan Hac, her insanın can ve mal güvenliğinin sağlandığı haram aylarının ortasında gerçekleştirilir. Bunlar; Zilkade, Zilhicce ve Muharrem’dir. Arafat’a Zilhicce’nin dokuzunda çıkılır ve hac ibadeti bu ayın on üçüne kadar devam eder. Bunların dışında bir de Recep ayı vardır; böylece haram ayları dörde çıkar.

  İnsanlığın varoluşundan buyana, tabiata bakarak gözlemlenen ve uyulan takvim ay takvimidir. Sayısı 12 olan ayların içinde 4 tanesi haram aylardır. Haram aylar;

  - Zilkade,

  - Zilhicce,

  - Muharrem ve 

  - Recep aylarıdır.

  Normal koşullarda da yasak olmasına ya da özel şartların oluşmasına bağlı kılınmasına rağmen özellikle bu aylarda savaşmak, mala, cana kastetmek, yol güvenliğini engellemek kesin olarak yasaklanmıştır. Söz konusu güvenlik koşulları çocuk, kadın, yaşlı, hasta, engelli herkesi kapsar.

  Bu sebeple Allah'ın insanlar için beğenip seçtiği ve kurallarını belirlediği dinin adı barış anlamına gelen İSLAM'dır.

  Hasan Mustafa Arslan


Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.