• DEAŞ ile PYD/YPG arasındaki anlaşma

  15.11.2017

  Detayı Göster

  TBMM (AA) - AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, "İran, Rusya ve Türkiye'nin birlikte hareket ederek attığı adımlara cevap olarak ABD, Rakka'da terör örgütünün bir anlamda doğrudan bizi hedef alan gösterisini şirinleştirme çabasına girmiştir." dedi.

  Külünk, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, küresel politikaların iç politikanın ayrılmaz bir parçası olduğunu söyledi.

  Daha önce dış politikanın içeride önemsiz bir noktada olduğunu, bugün ise dış politikadaki gelişmelerin gündemin ilk sırasında yer aldığını ifade eden Külünk, Türkiye'yi dış politikalar üzerindeki gelişmelerden okumak gerektiğini belirtti.

  ABD'nin, İngilizlerin bıraktığı yerden bayrağı devraldığını, Birinci Dünya Savaşı'nda sınırları çizilerek kurulan devletleri devletçik haline getirme gayretiyle hareket ettiğini, bunu da çeşitli terör grupları üzerinden yapmaya çalıştığını anlatan Külünk, şu değerlendirmede bulundu:

  "Bugün bu durum inkar edilemez bir noktadadır. İran, Rusya ve Türkiye'nin birlikte hareket ederek attığı adımlara cevap olarak ABD, Rakka'da terör örgütünün bir anlamda doğrudan bizi hedef alan gösterisini şirinleştirme çabasına girmiştir. En son Rakka'dan DEAŞ'ın kaçırılması videosu bize DEAŞ, PKK ve FETÖ birbirinin tamamlayıcısı olduğunu gösteriyor. Her üçü de Türkiye, İran ve Rusya'da bir harita değişimini zorlamak için kullanılan bir aparattır. Buradan geriye dönüp baktığımızda MİT tırları operasyonunun adresinin kim olduğu da çok açık gözüküyor."

  Külünk, MİT tırları operasyonunda Türkiye'yi dünyaya şikayet edenlerin bugün DEAŞ militanlarının Rakka'dan çıkarılması durumuna karşı tek cümle etmediklerini söyledi.

  "ABD'nin suçüstü yakalanması karşısında ana muhalefet partisinin sesinin çıkmadığını" savunan Külünk, şöyle devam etti:

  "Ana muhalefet partisi 'Acaba Türkiye'de dış güçlerin müdahalesiyle bir iktidar değişimi olabilir mi' düşüncesine hakim. 15 Temmuz'da da bunu beklediler. Sandık üzerinden iktidar olmayı beceremeyen ana muhalefet partisi, şimdi tüm ümidini ABD'nin ve ABD'nin Avrupa'daki iş birlikçilerinin üzerinden bir iktidar değişimi beklentisi içerisinde. Yerli ve millilik vasfını kaybetmiş CHP'nin, ABD'nin terör örgütlerine yönelik hamilik rolüne dair tek cümle etmesini beklemek tabii ki mümkün değil. Bu anlamda PKK'nın Ankara'daki siyasi uzantısının emperyalizm ile nasıl iş birliği içerisinde olduğunu, bölgenin demografik yapısını değiştirmek için hangi adımları attıklarını da görüyoruz."

  - "Anadolu'yu yarmak istiyorlar"

  ABD'nin Suriye'de de müttefikliğe yakışmayan işlerle meşgul olduğunu belirten Metin Külünk, bu bölgede 20 bin kişilik ordunun kime karşı kurulduğunu merak ettiğini dile getirdi.

  ABD'nin, PYD/PKK tarafından yönetilen sözde yerel meclisleri tanıyarak açıkça teröre destek vermekte olduğunun altını çizen Külünk, yakın dönemde gerçekleşen hadiselerin arkasında kimlerin olduğunu kamuoyunun çok iyi bildiğini aktardı.

  Terör örgütlerine karşı hamilik görevi üstlendiğini belirttiği ABD'nin asıl hedefinde Türkiye'nin bulunduğunu iddia eden AK Partili Külünk, "Türkiye'deki tüm entelektüeller, siyasi kuruluşlar bunu görmek ve 'söz konusu vatansa gerisi teferruattır' birleşerek yürüyüşümüzü güçlendirmemiz gerekiyor. Hedef sayın Erdoğan üzerinden doğrudan Türkiye'dir. Hattı Erdoğan'ı aşarak Anadolu'yu yarmak istiyorlar. Mesele Türkiye'nin geleceği meselesidir. Topyekun millet olarak bu gerçekler ışığında birliğimizi ve beraberliğimizi korumamız gerekiyor." diye konuştu.

  - "Onlarda geldikleri gibi giderler"

  ABD'li bir yetkilinin "YPG'ye DEAŞ dışından bir saldırı gelmesi halinde de savunma yapacaklarına" dair sözlerinin hatırlatılması üzerine Külünk, Türkiye'ye gözdağı vermek isteyenlerin dönüp Çanakkale'ye bakması gerektiğine dikkati çekti. Külünk, şu değerlendirmeyi yaptı:

  "Dün Yunanlılar tarafından denenen, bugün PKK üzerinden, DEAŞ ve FETÖ üzerinden denenmektedir. 'PYD/PKK'ya DEAŞ'ın dışında bir başka yerden saldırı gelirse aynı şekilde onları koruyacağız' diyen Amerikalı yetkili bizim Anadolu topraklarında var olduğumuz bin yıllık tarihe bir kez daha bakacak. Nasıl Birinci Dünya Savaşı'nda geldikleri gibi gittilerse onlar da geldikleri gibi giderler ve gideceklerdir. Ülkemizin kalkınması yönünde gerçekleştirilmek istenen yatırımların tümünün önünü kestiniz. Bunu da Ankara'da devşirdiğiniz siyasetçiler ya da askeri darbeler üzerinden gerçekleştirdiniz. ABD'li yetkililer bize gözdağı vermekten vazgeçmek zorundadır."

  - "Suriye, ABD için ikinci Vietnam olacaktır"

  ABD'nin, bölgenin tarihini okumadığını ve çıkardığı sonuçların da onları doğru yere götürmediğinin görüldüğünü ifade eden Külünk, İran'ın, Rusya'nın ve Türkiye'nin kadim bir devlet ve millet geleneğine sahip ülkeler olduğuna değindi.

  ABD'nin bölgede fotoğrafı eksik okuduğunu vurgulayan Metin Külünk, "Suriye, ABD için ikinci Vietnam olacaktır. Suriye Amerika'nın terör batıklığıdır. Biz manda değil bağımsız bir devletiz ve ABD'nin de buna saygı duyması gerekir. ABD'nin özellikle bir kanadının Türkiye-ABD ilişkilerinin daha da kötüleşmesinden yana olduklarını görüyoruz. Çin'i kontrol edeceğim diye Suriye üzerinden bölgeyi yönetmeye kalkarsan bunun bir maliyeti olur. Türkiye'yi, İran'ı, Rusya'yı karşında bulursun. Olan da budur. Yarın Rakka'dan da Afrin'den de Mümbiç'ten de PKK temizlenecek ve o zaman Amerika ne yapacak? Oturup kiminle konuşacak?" ifadelerini kullandı.
 • Detayı GizleVeri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.