• 2 yaşına kadar anne sütü hayat kurtarıyor

  2 yaşına kadar anne sütü hayat kurtarıyor
  30.7.2015

  "Anne sütü ilk 6 ayda bebeğin büyümesi ve gelişimi için gerekli besinlerin tamamını karşılamaktadır. Ayrıca anne sütü solunum yolu hastalıkları, ishalli hastalıklar ve bebeğin hayatını tehdit eden diğer rahatsızlıklara karşı koruyucudur. Bebekleri obezite, astım ve diyabet gibi hastalıklardan da korur.

  Detayı Göster

 • ANKARA (AA) - Yeni doğan her bebeğin doğumdan sonraki ilk bir saat içinde emzirilmesi, ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmesi ve 2 yaşına kadar anne sütü almaya devam etmesi durumunda, her yıl yaklaşık olarak 800 bin çocuğun hayatının kurtarılacağı belirtildi.

  Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Dr. Tülay Bağcı Bos, "1-7 Ağustos Dünya Emzirme Haftası" dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, emzirmenin bebeklerin sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için gerekli besinlerin sağlanmasının doğal yolu olduğunu söyledi.

  Doğru bilgilendirme, aile desteği, sağlık sisteminin katkılarıyla tüm annelerin bebeklerini emzirmesinin teşvik edilmesi amacıyla bu haftanın her yıl 170’den fazla ülkede kutlandığını ifade eden Bos, bebeklerin beslenmeye doğumdan sonraki bir saat içinde başlanmasının çok önemli olduğunu vurguladı.

  Bos, emzirme başladığında ilk gelen sarımsı, yapışkan anne sütünün "kolostrum" diye isimlendirildiğini belirterek, bunun protein ve bağışıklığı sağlayan maddeler yönünden çok zengin olduğuna ve Dünya Sağlık Örgütünün kolostrumu yeni doğanlar için mükemmel bir besin olarak değerlendirdiğine dikkati çekti. 

  Dünya Sağlık Örgütü, bebeklerin yaşamlarının ilk 6 ayında su dahi verilmeden sadece anne sütü ile beslenmesini, 6-24 ayda ise anne sütü ve ek gıdalarla devam edilmesini önerdiğine işaret eden Bos, şöyle devam etti:

  "Anne sütü ilk 6 ayda bebeğin büyümesi ve gelişimi için gerekli besinlerin tamamını karşılamaktadır. Ayrıca anne sütü solunum yolu hastalıkları, ishalli hastalıklar ve bebeğin hayatını tehdit eden diğer rahatsızlıklara karşı koruyucudur. Bebekleri obezite, astım ve diyabet gibi hastalıklardan da korur. 

  Eğer doğan her bebek doğumdan sonraki ilk bir saat içinde emzirilir, ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenir ve 2 yaşına kadar anne sütü almaya devam ederse her yıl yaklaşık olarak 800 bin çocuğun hayatı kurtarılacaktır."

  Bos, Bebek doğduğunda onunla tensel temas kurulmasını da istedi.

  Bos, şunları kaydetti:

  "Sağlık çalışanları bebeğinizin beslenmeye hazır olduğunun işaretlerini ve bebeğinizi besleme pozisyonunu size anlatacaktır. Bebeğe yakın uyumak ve bebek her istediğinde bebeği emzirmek süt üretimini artıracaktır.

  Sonuç olarak yeryüzünde hiçbir yiyecek ya da içecek anne sütünün yerini tutamaz. Her anne kendi bebeğinin büyüme gelişmesine yetecek kadar anne sütü üretmektedir. Anne sütü almak her bebeğin hakkıdır."

  Detayı Gizle

Yorumumuz

 • Anne sütü denilen hazine...

  FITRAT HABER (İstanbul) - Anne sütü bebek için en uygun kompozisyonda salgılanır. Kanımızdaki bütün maddelerin belli düzeylerde tutulması gerekir. Şeker, tuz, pH, proteinler, oksijen ve karbondioksit çok hassas aralıklarda bulunmak zorundadır. Bu aralıkların dışına çıkıldığında başta beyin olmak üzere bütün sistemler arıza yapar. Bu maddelerin hassas bir aralıkta tutulmasını sağlayan en önemli organ böbreklerdir ve maalesef bebeklerde bu değerli organ tam olarak gelişmemiştir. Her memelinin annesi kendi bebeğinin böbreklerine en uygun kompozisyonda süt salgılar. Böylece böbrekler zarar görmeden kandaki maddelerin hassas aralıklarda tutulması sağlanır. Bütün memelilerin sütleri farklı kompozisyonlara sahiptir. Bu yüzden, Ren geyiği yavrusu için de inek yavrusu için de insan yavrusu için de en uygun süt sadece ve sadece kendi annesinin sütüdür.

  İlk altı ay boyunca; anne sütü içindeki demir miktarı, bebeğin kansızlık çekmemesi için tek başına yeterlidir. İçindeki su miktarı çok sıcak iklimlerde bile bebeğin su ihtiyacını karşılamada tek başına yeterlidir. İçindeki protein, yağ ve karbonhidrat miktarı bebeği beslemek için tek başına yeterlidir.

  Kolaylıkla ve tam verimle sindirilir. Daima hazır ve bedavadır. Ek masraf gerektirmez.

  Anne sütü her zaman taze, temiz ve mikropsuzdur. Bebek ölümlerinin en önemli sebebi ishal ve zatürredir. Anne sütü içeriğindeki koruyucu maddeler sayesinde bebek bu hastalıklara yakalanmaktan korunur. Bebeğin ilk aşısıdır.

  Emzirme eylemi ten teması sayesinde bebeğin psikolojik olarak sevgiye doymasını sağlar. Emzirilen bebekler daha az ağlar. Emzirme, annenin de sevgi yönünden daha çok doyum almasını sağlar, anne-bebek bağını güçlendirir.

  Bebeğini emziren annelerde meme ve rahim kanseri daha az görülür.

  Unicef ve dünya sağlık örgütünün 1991'de başlattığı “bebek dostu hastane” projesine Türkiye de dahildir. Belli kriterleri sağlayınca akredite edilen bu hastanelerde tüm annelere ilk 6 ay bebeklerini sadece ve sadece anne sütü ile beslemenin faydaları öğretilir. Ayrıca ek gıdalara başlansa bile bebeğin 2 yaşına kadar anne sütü ile beslenmesine devam etmesi öğütlenir. Bu hastanelerde mutlaka yeterli miktarda emzirme odası bulunur. Bu hastanelerde bebek maması kesinlikle bulunmaz. Tüm eczaneler bu konularda eğitimden geçirilir.

  Konu ile ilgili olarak Allah (CC) Kur'an'da şöyle buyurmaktadır.

  Anneler çocuklarını iki tam yıl emzirirler[1]. Bu, emzirmeyi tamamlamak isteyen içindir. Onların marufa uygun yiyecek ve giyeceği, çocuğun babasına aittir. Kimseye gücünün üstünde yük yüklenmez. Çocuğu yüzünden ne ana zarara sokulur, ne de baba. Mirasçının[2] sorumluluğu da aynıdır. Anne ve baba, karşılıklı anlaşma ve danışma ile çocuğu sütten kesmek isterlerse bunun ikisine de günahı olmaz[3]. Eğer çocuklarınıza sütanne tutmak isterseniz, verdiğiniz ücreti marufa uygun olarak ödedikten sonra, bunun size bir günahı olmaz. Allah'tan çekinin ve bilin ki, Allah yaptığınız her şeyi görür

  [1]- Çocuğu emzirme, onu doğuran annenin görevidir.

  [2]- Baba vefat etmişse çocuğu emziren annenin barınma ve geçinmesi için gereken masrafı babanın mirasçısı yapar.

  [3]- Karşılıklı anlaşma ve danışma ile iki yıl olmadan, çocuğu sütten kesebilirler.

   

  Dr. Altuğ Özağaç (K.B.B)

  Altuğ Özağaç


Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.