• Kolombiya'da Futbolcuları Taşıyan Yolcu Uçağı Düştü

  Kolombiya'da Futbolcuları Taşıyan Yolcu Uçağı Düştü
  1.12.2016

  Brezilya'nın Chapecoense futbol takımının üyelerini taşıyan yolcu uçağının Kolombiya'da düştüğü bildirildi.

  Detayı Göster

 • BOGOTA (AA) - Kolombiya'da bir yolcu uçağının düştüğü bildirildi.

  Medellin Uluslararası Havaalanı'nın Twitter hesabından yapılan açıklamada, Bolivya'dan kalkan ve Medellin Uluslararası Havaalanı'na inmesi planlanan uçakta 72 kişinin bulunduğu belirtildi.

  Açıklamada, acil durum ekiplerinin bölgeye sevk edildiği kaydedildi.

  Yerel basında çıkan haberlerde de charter uçağının, Brezilya'nın Chapecoense futbol takımının üyelerini taşıdığı ifade edildi.

  Atletico Nacional ile Chapecoense takımları arasında 1 Aralık Perşembe günü yapılacak Sudamericana Kupası finali ilk maçının ertelendiği duyuruldu.

  6 kişi sağ kurtarıldı 

  Kolombiya'da düşen yolcu uçağından altı kişinin kurtulduğu ifade ediliyor.

  Havacılık yetkilileri, Bolivya'nın Santa Cruz kentinden Medellin Uluslararası Havalanına giden ve Bolivyalı charter şirketi Lamia tarafından işletilen yolcu uçağının, Medellin'in dışında dağlık araziye düştüğünü, kazadan altı kişinin kurtulduğu yönünde haberlerin geldiğini açıkladı. 

  Uçakta 9'u mürettebat, 72'si yolcu 81 kişinin bulunduğu belirtildi. 

  Medellin Belediye Başkanı Federico Gutierrez, yerel bir radyoya yaptığı açıklamada, kazayı, "büyük bir trajedi" sözleriyle nitelendirdi.

  Bu arada uçakta bulunan Brezilya'nın Chapecoense futbol takımı üyelerinin, "Copa Sudamericana" turnuvası çerçevesinde yarın Medellin'in Atletico Nacional takımıyla karşılaşması planlanıyordu. 

  Havacılık şirketi AIRPLAN SA'nın iletişim sorumlusu da yaptığı yazılı açıklamada, CP2933 sefer sayılı uçağın, gece yerel saatle 22.00'da kontrol kulesine elektrik arıza kodlu bir mesaj bildiriminde bulunduğunu bildirdi. 

  Açıklamada, kazanın meydana geldiği bölgeye sadece kara yoluyla ulaşımın mümkün olduğu, Kolombiya Hava Kuvvetlerinin görevlendirdiği helikopterin olumsuz hava koşulları nedeniyle geri dönmek zorunda kaldığı ifade edildi. 

  Rionegro belediyesi yetkilileri, polis, Kolombiya Hava Kuvvetleri mensupları ve itfaiye ekiplerinin bölgeye yönlendirildiği kaydedildi. 

  Detayı Gizle

Yorumumuz

 • "KEŞKE BEN DE O UÇAKTA OLSAYDIM"

  Brezilya'nın Chapecoense isimli futbol takımı, rüya gibi başarılar yaşadıkları bir sezondaydı. Yüz binlerce insan onların yerinde olabilmek için her şeylerini verirdi. O uçakta olup, o final maçında forma giyebilmek kim bilir kaç insanın en büyük hayaliydi. Kim bilir takımın kaç hayranı uçağı uğurlarken 'keşke ben de o uçakta olsaydım" diye düşündü.

  Kârun da yaşadığı dönemde maddî anlamda büyük başarılar gösterip, anahtarlarını güçlü adamlardan oluşan bir toplumun taşımakta zorlandığı hazinelere sahip olmuştu. Kârun'u görenler şöyle diyorlardı:

  "Sonra (Kârun) bütün haşmetiyle halkının karşısına çıktı. Dünyalık arzusu içinde olanlar dediler ki, “Ah keşke Karun’a verilenin bir benzeri bizde de olsa? O gerçekten büyük bir paya sahip!” " (Kasas 28/79)

  Kârun ve tüm serveti bir anda yerle bir olunca onun yerinde olmak isteyenler şöyle dediler:

  "Düne kadar onun yerinde olmak isteyenler şöyle demeye başladılar: “Vay be! Demek ki Allah rızkı, kimi kullarının önüne seriyor, kimi kullarına da ölçülü olarak veriyormuş. Allah yüzümüze bakmasaydı bizi de batırırdı. Vay be! Demek ki, nankörler iflah olmazlarmış.”" (Kasas 28/82)

  Hayatta ne zaman ne olacağını asla bilemeyiz. Dünya işlerine gömülüp gittiğimiz zamanlarda Allah Teâlâ belki de böyle olaylarla yaşamın amacı üzerinde daha çok tefekkür etmemiz için bize ibret vesikaları sunuyor. Her an ölüp gidebilirsek ve şu an değerli olan gerçekte nedir? Ebedî hayatımız için ne hazırladık? Günlük koşuşturmalarımız içinde bu sorular üzerinde hiç düşündüğümüz oluyor mu?

  Bir anda tüm dünyanın gündemine oturan bu trajedi, bir ibret vesikası olarak, tüm insanlara hayatın anlamı üzerinde düşünmeleri için sunulmuş bir vesiledir. Allah gereği gibi ibret alanlardan eylesin. 

  Vedat Yılmaz                                                                                                            

  Vedat Yılmaz


Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.