AKIL ve KALP

Mesut Özer
15.11.2017

Her insan, doğumundan ölümüne dek uğraş içinde didinir durur. İnsanların bir veya bir kaç amaç uğruna ömrünü adadığı bir dünyası/hayatı yaşayış biçimi vardır.

İnsan, Yaradanın yardımı olmadan da iyi bir model insan olarak kalabilir. Hatta yaşamı boyunca çevresine faydalı bir birey olarak izde bırakabilir. İnsan, bu özelliklerden mahrum ve mağduriyet yaşamış değildir.

Zira insana yaşamı boyunca ona yol gösteren eşlik eden ve kendisini hayatla barışık tutan iki muhteşem organı bulunmaktadır.

Bunlar: Akıl ve Kalptir.

Bu iki muhteşem organın temiz kullanılması, insanı hep doğruya götürür.

İnsan iyi veya kötü biri olmayı; davranışları, konuşmaları, sözleri, tanıdığı ve tanımadığı insanlara karşı olan tutumlarıyla belirler ve böylece çevresi tarafından bilinir.

Yoksa insanın aklından ve kalbinden geçirmiş olduğu şeyleri bilmemiz asla mümkün değildir. Ancak bu iki şeyin diline ve bedenine yansıması sonuncunda insanın nasıl bir kişiliğe sahip olduğunu öğrenebiliriz. Yaradanın beğenisini kazanmış ve tanrıyla arasının açılmasına zinhar tahammülü olamayan insanlar zararsızdır.

Dolayısıyla insan kendisini yaradanın zarardan, kötülükten, yalandan hoşlanmadığını bildiği için bunlardan uzak durmuştur. Bu sebeple bizler, aklımıza ve kalbimize çok iyi sahip çıkmalıyız ki, Yaradanımıza karşı yüzümüz olsun.

Onun huzurunda rezil olmayalım ve onunla karşılaşma hususunda korku ve endişe taşımayalım.

Allah şöyle buyuruyor:

“Ey iman edenler! Siz kendinizden sorumlusunuz. Eğer doğru yoldaysanız, sapıtanlar size zarar veremez. Hepinizin dönüşü Allah'adır: işte o zaman yaptıklarınızı size bir bir haber verecektir.”[1] (Mâide 5:105)

Rasulullah ise, bu ayetin ışığında şöyle buyurmuştur;

“Sizin dışlamanız, sizi Allah'ın dininden soğutmasın. Sizin sorumluluğunuz, sizi dinleyenlerle sınırlıdır. Allah'tan bol bol yardım isteyin.”[2]

ALLAH'A GÜCENMEK YERİNE, GÜVENİN: ZİRA GÜVEN, GÜVENDE OLMANIN TEMİNATIDIR...

 

Mesut Özer

______________________

[1] Mâide Suresi 5:105

[2] Buhari: İhlâs
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.