ANNELER GÜNÜ

Ali Kara
13.5.2018

Annesini ve onun yaptığı çalışmalarını çok seven Anna Jarvis ismindeki bir bayan, annesinin ölüm yıldönümü olan 10 Mayıs 1908 tarihini bir kilisede ilk anneler günü olarak kutlamıştır. 1912 yılında resmen kutlanmaya başlanan bu gün, 1914 yılında, Amerikan başkanı Wilson tarafından ulusal gün olarak kabul edilmesi üzerine, dünyaca kutlanmaya başlanmıştır.

Batı dünyası tarafından kadına verilen önemin tarihi seyrine göz atacak olursak, şunları buluruz.

Yunanlılarda,kadının miras üzerinde bir yetkisi olmadığı gibi, kendi malını da kullanma hakkına sahip değildi.

Romalılarda,kadınının kazandığı her şey aile reisine aitti. Kölelere yapılan muamelenin aynısı kadına da yapılıyordu.

Yahudileregöre kadın hizmetçi olmakla beraber, lanetli bir yaratık olmaktan daha ileri gidemiyordu.

Hıristiyanlardasadece Hz. İsa’nın (a.s.) annesi Hz. Mer­yeme şahsiyet tanır, bunun dışındaki kadınları, ateşten kurtulma imkânına sahip olmayan bir ruha sahip alarak düşünürler.

İslâmiyet’ten önceki Araplardakadının fikir beyan et­me hakkı yoktu. Miras hakkı tanınmazdı. Baba istediği zaman zorla evlendirebilirdi. Ölen bir kişinin oğlu, öz annesinin dışındaki üvey annelerinden beğendiği ile evlenebilirdi.

Karısı kız doğuranlar, utancından cemiyet içine çıka­maz, yeni doğan masumu, diri diri toprağa gömdükten sonra, vatan kurtaran kahraman gibi cemiyet içine çıkardı.

İşte dünya bu hallerle çalkalanırken, Peygamber (s.a.v.) Efendimize gelip,

“Cennet annelerin ayakları altındadır” buyurarak, kadına gerçek şahsiyetini verince, dünyanın en rahat kadınları, İslam toplumundaki anneler oldular. Çünkü anneye hürmet Yüce Allah’ın (c.c.) ve O’nun resulünün emridir.

Anneler gününün muhteviyatı, bir şahsın annesinin çalışmalarını çok sevmesine dayanmaktadır.

Tarih boyunca kadını insan yerine koymayan batılıların, huzur evlerinin loş köşelerinde duran annelerini, yılda bir gün hatırlamaları, hürmette inandırıcı olmasa bile sevindiricidir.

İslam, senenin tek gününü değil, bilakis hayatın tüm gün­lerini anneler günü olarak ilan eder.

Gayrı Müslimlerin, yılbaşı gibi ibadet saydığı şeylere isteyerek katılmak, en azından büyük günah işlemektir. Küfre rıza küfürdür diye bunu daha ileriye götürenler de vardır. Anneler günü bir ibadet değil, adet olduğu için, o gün müslümanın da annesinin elini öpmesi, yadırganacak bir şey değildir. Ancak, bu saygıyı onlara benzememek için, bir gün önce veya bir gün sonra yapmakta fayda vardır.

 

Emekli Müftü

Ali Kara
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.