ANNELER, BABALAR!

Orhan Arslan
23.11.2016

EVLADIMIZDAN SORUMLUYUZ.

ONU CİDDİYETLE İZLEMELİ VE DOĞRU YOLA YÖNELTMELİYİZ

Önce yaratanımızı, rızık verenimizi, sahibimizi dinleyelim…

İŞTE AYETLER:

“ Mallarınızın ve çocuklarınızın sizin için birer sınav aracı olduğunu aklınızdan çıkartmayın (Enfal 8/28).”

“ Ey iman edenler. Kendinizi ve çoluk çocuğunuzu yakıtı insanlar ve taşlar olan cehennem ateşinden koruyun (Tahrim 66/6).”

“ Ailene, akrabalarına, etrafındakilere namaz kılmayı öğret, namazı muntazam kılabilecekleri bir düzen kur, namaz kılmalarını öğütle, namazlarını kıldır, onlara rehberlik, imamlık et. Kendin de namaza sabırla, metanetle devam et (Taha 20/132).”

“ Annesi, Mûsâ'nın ablasına (Firavundan korumak için bir kutu içinde Nil nehrine bıraktığı bebek Musa’yı kastederek) , “Onu izle!” dedi. Kız da, kimseye fark ettirmeden onu uzaktan gözetledi (Kasas 28/11).”

Allah’ı işittik. Şimdi kendimize soralım:

Çocuğumuzun, bizim için sınav aracı olduğunun bilincinde olarak, onu yeteri ciddiyetle izliyor ve doğru yola yöneltiyor muyuz?

Ona, yakıtı insanlar ve taşlar olan cehennem ateşinden korumak için gerekli bilgileri veriyor, çocuğumuzu şefkat, bağış, sevgi ve ilgi ile eğitebiliyor muyuz?

Bebek Musa’yı Nil nehrindeki salında gözetleyen “çocuk abla” kadar olabildik mi?

Çocuğumuza Allah’a nasıl kulluk yapılacağını öğretebildik mi?

Onun Yeryüzü Halifesi olduğunun şuur ve onurunu anlatabildik mi?

Ona, izzet sahibi (üstün, güçlü ve şerefli) olabilme yolunun, “Allah’lı-Kur’an’lı-Peygamberli” olmasından geçtiğini söyledik mi?

Bütün bu işleri yapabilmesi için, Allah’ın gönderdiği mesajı (Kur’an’ı) Türkçesinden kalbine sindirerek okumasının önemine inandırabildik mi?

Ona, “başkaları ne der” demeden önce “Allah ne der” dikkati verebildik mi?

Bu soruların cevabını bugün olumlu olarak veremezsek, yarın en sevdiğimiz Rabbimizin önünde nasıl da mahcup duruma düşeceğimizi aklettik mi?

Rabbimiz! Ne olur huzurunda bizi yere baktırma. Bize bu dünyada idrak açıklığı ver. Bizi vahyin ipinden ayırma. Biz sadece Senin kulunuz. Senin yardımına muhtacız. Sadece Sen bizim vekilimizsin. Bizi bırakma. Bizi bize bırakma…

Seni sınırsızca övüyor ve çok seviyoruz Allah’ım.

Hayırlı bir Çarşamba diliyorum.

Orhan Arslan
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.