Belirleyen Olmak

Davut Yatkın
11.11.2017

Bizler müslümanlar olarak batının ve emperyalist şer odaklarının bizlere biçtiği, dayattığı kavramlar üzerinden gümdemlerimizi belirledik. Ortaya attıkları islamcılık kavramını olduğu gibi sorgulamadan kabul ettik. Bunu kabul etmelimiydik tartışılabilir ancak; üretemediğimiz için onaylamak /kabullenmek aşamasına geldik. Bununla birlikte bizlere sundukları şucu - bucu, mezhepsel, cemaatsel kavramlardan rahatsız da olmadık. Bizlere belirledikleri bilinç, düşünce ve kavramlara boğulduk / hapsolduk. Belirleyen olmadığımız için maalesef belirlenen, yönlendirilen olduk.

Kendi kavramsal çerçevelerimizi belirleyemediğimiz için bizlere biçilen islamcılık kavramını sahiplendik. Bu aslında varoluşumuzdaki belirsizliklerimizden kaynaklanıyordu. Kültürümüz ve yaşam şekillerimiz dâhil her konuda olduğu gibi bizlere yüklenen kavramsal çerçeveler doğrultusunda hareket ettik. Geleneksel anlayıştan geldiğimiz için; Menkıbe, masal, hikâye ve radikal mezhepsel anlayışlara sahip olduğumuz için bu durumu hiç sorgulamadık ve kabul ettik.

Yeryüzündeki en mükemmel olan islami sistem vizyonunu kendi değerleri içerisinde dünyaya tanıtamadığımız, anlatamadığımız ve en önemlisi hayatlarımızda yansıtamadığımız için sömürülmeye elverişli hale geldik. Entelektüel zaaflarımız daha kuşatıcı, üretici vizyonlar geliştirmedi. Bizlere ait olmayan Çarpık, bozuk ve dayatılan islam içerisinde olmayan sözde islami kavramları(!) kalıplar halinde kabullenerek günden güne erime aşamasına geçtik.

 İslami kavramlarımızı savunma konusunda pasif ve edilgen kaldığımız için daha ötelere yeni umutlar ve ufuklar üretemedik.

Dünya gündeminde ve siyasetinde islami duruşlarımızı sergilemek arı - duru, pak olan gerçek islami vizyonu tanıtmak durumundayız. Her türlü yanlış anlaşılabilecek söz ve davranışlarının önünü keserek kendi meramımızı anlatmak çabası içerisinde olmamız gerekmektedir. İslam, tarihin hiçbir döneminde belirlenen değil hep daima belirleyen olmuştur. Gerçek anlamda anlatıldığı zaman aziz peygamberin anlattığı ve yaşadığı çerçevede varlığını her daim sürdürecektir.

 

Davut Yatkın
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.