“Çocuk Gelinler”

Muazzez Beklen
24.10.2017

Ben Doğulu bir ailenin 8 çocuktan oluşan en büyük kızıyım. Doğu’da ve aslında birçok yerde yaşanan, çocuk yaştaki kızlarımızın “Gelin edilmesi” yani “Çocuk Gelin” cehaletini yazmak istedim. Bir çocuk gelinin hayatını ve yaşadıklarını kaleme alıp sizlerle paylaşıyorum.

14 yaşında evlendirilen bir çocuk gelinin gerçek bir hikâyesi:

14 Yaşında evlendirilmiş eşi ondan 15 yaş büyük evliliğin ne olduğunu bilmeden, hayatın ne olduğunu bilmeden daha çocukluğunu yaşayamadan “Acı Hayat” ile tanışmış ve istemediği sevmediği bir adamla ile evlendirilmiş yani “çocuk gelin” olmuş. Ailesine ne kadar dirense de boş şiddet görmüş ve zorla evlendirilmiş. Çocuk yaşta ev bark çevirmek zorunda kalmış. Üzerine bir de zihinsel ve bedensel özürlü bir kayınvalide sorumluluğu yüklenmiş ve 16 yaşında anne olmuş. Daha kendisi çocukken çocuk sahibi olmuş çok kötü bir doğum geçirmiş yaşı küçük olduğundan dolayı çocuğunu kaybetmiş, bin derdine bir dert daha eklenmiş. Hayat bu artık acılar durur mu? O acıyı da içine atmış ve çekmiş çünkü hayat şartları bunu gerektirmiş. Her şeye katlanmak zorundaydı, sesini kimseye duyuramamıştı. Başkaldırsa öldürülürmüş çünkü töre, örf ve adetleri bunu gerektiriyormuş ne yazık ki hayatı böyle sürüp gitmiş...

İnsan çocuğuna hayatta hiç bu kadar kötülük yapar mı?

Cahiliye döneminde kız çocuklarını diri diri toprağa gömmüşler. Yaşadığımız dönemde ise çocuk yaşta evlendirip onları diri diri mezara gömüyorlar. Adeta gelinlik, beyaz kefen oluyor.

Çocuklarımızın cenneti de cehennemi de sizin elinizde. Bir ömür boyu yaşayacak bu hayatı, bir ömür boyu katlanacak seçtiğiniz adama.

Ya da hikâye farklı sonuçlar doğuracak; İntihar, kadın cinayeti, aileler arası kan davası, boşanma ve en kötüsü dul kalması durumunda yaşlı bir adamla evlendirilmesi.

Allah katında kadın ve erkek eşittir takvadan başka bir üstünlüğü yoktur.

Çocuklarımıza sahip çıkalım “Çocuk Geline” dur demek bizim elimizde. Kadın cinayetlerine, töre cinayetlerine dur diyelim ve çocuklarımızı diri diri gömmeyelim.

 

Muazzez Beklen
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.