Gençler Ne Yapar Yaşlılar Ne Anlar?

Sadiye İsmailoğlu
15.4.2016

Büyük bir şehirde yaşıyorsanız mutlaka gideceğiniz herhangi bir yere ulaşmak için toplu taşıma araçlarından birini her gün olmasa da kullanmak zorunda kalmışsınızdır.

Malum büyük şehir "metropol" İnsanların kalabalık olarak yaşadıkları yer. İstanbul  bu yoğunluğun  en fazla hissedildiği şehirlerden başta geleni. Ülke olarak genç nüfus oranımız oldukça yüksek bu sevindirici bir durum elbette.

Genç  nüfusun  fazla olması haliyle okuyan, çalışan kesimin  sosyal hayatın içerisinde olmasını kaçınılmaz kılıyor. Sadece gençler mi sokakta? Tabii ki hayır. Orta yaşlı veya yaşlı olan insanlarda dışarıda sosyal hayatın içinde ve toplu taşıma araçlarında bulunuyor.

Çok sık şahit olduğum konuşmalar ve durumlardan bir kaçı şöyleydi.

(Gençler) - Yaşlılar çok kaba hiç nazik değiller. Yer isterken sürekli aşağılayıcı cümleler kullanıp saygısız olduğumuzu söylüyorlar.

(Yaşlılar) -  Gençler zaten ya müzik dinler! yada kitap okurlar, çevrelerine hiç bakmaz yer vermezler, saygısızlar!

"Her iki konuşma da fazlaca taraflı düşünce yapısı ile ortaya çıkıyor diye düşünüyorum."

Zira böylesine büyük bir şehirde yaşamak başlı başına bir sorun. Stres ve yorgunluk oranımız çok fazla oluyor. Kendimizi kalabalıklar içerisinde dinlendirebilmek için belki biraz  müzik dinlemeye belki de biraz kitap okumaya veriyoruz  ve yolumuzu bu şekilde bitirmeyi hedefliyoruz.

Peki ya, doktor randevusundan çıkan Teyzem, alışverişten dönen Ablalar, akşam saati  işinden evine dönen Amcam, belki başka bir sürü sebeple toplu taşıma aracını kullanan yılların yorgunluğu üzerine çökmüş saygıya layık büyüklerimiz. Onlar aynı ortamı paylaştığımız araçlarda bizim gibi ayakta durabilirler mi?

Gideceği yolun süresi boyunca hızlı ve atik davranıp inip - binen kişilere yol verebilirler mi?

Sanıyorum biraz empati yaptığımızda göreceğiz ki bunlar büyüklerimiz için pek kolay değil. O halde ihtiyacımız olan nedir?

Gençlere biraz daha toleranslı davranmak tatlı dilli olmak, Yaşlılara ise birazcık saygı ve şefkatle yaklaşmak, anlaşabilmek adına yeterli olacaktır diye düşünüyorum.

Sadiye  İsmailoğlu

 
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.