Hayat Kitabı Kur'an Mealinde Nebî ve Rasul Tashihi

Erdem Uygan
28.1.2018

Uzun zamandır söylüyoruz; içerisinde peygamber kelimesi geçen bir meal Allah’ın kitabının meali olamaz. Bugün Mustafa İslamoğlu hocanın Hayat Kitabı Kur’an mealinin yeni baskısı elime geçti. Bu baskının öncekilerden farkı peygamber kelimesinin çıkarılması, onun yerine ayetlerdeki orijinallerine sadık kalınarak, nebî ve rasul kelimelerinin kullanılması olmuş. Bir meal yazarının bundan daha hayırlı bir tashih yapması düşünülemez. Hocamızı sonunda bu düzeltmeyi gerçekleştirdiği için gönülden tebrik ediyorum. Allah razı olsun. Büyük bir kitle tarafından okunan mealdeki bu düzeltme sayesinde, peygamber kelimesinin hafızalardan silinmesi ve bu iki kavramın müslümanların hayatlarında yer etmesi konusunda önemli bir mesafe katedilecektir.

Ancak görebildiğim kadarıyla mealin dipnotlarında rasul ve nebî farkı anlaşılamadığı için yapılmış olan yorumlar aynen duruyor. Bu durum şimdilik sadece lafzi bir değişiklik olduğunu, rasul ve nebî kavramlarının kullanılmasının pratik sonuçlarının anlama yansıtılmadığını gösteriyor. İnşaallah yakın zamanda bu iki kavramın fonksiyonları daha net anlaşılır ve mealdeki mesnetsiz yorumlar da kaldırılır.

İnşaallah bu değişiklik ve düzeltmeler diğer kavramlar için de yapılır ve artık bu hocalarımız sünnetullah, tedebbür, irade, şey, kıraat, tilavet, tertil, ilim ve daha pek çok kavramı anlamak için felsefeye değil, Kur’an’ı Allah’ın gösterdiği metotla okumaya ihtiyaçları olduğunu görürler. Bunun için uzman ekipler halinde çalışılması elzemdir. İnşaallah bu hocalarımız da tek başlarına çalışmayı bırakıp kendilerine itiraz edebilecek kişilerden oluşan ekipler oluşturarak çalışmalarına devam eder ve Kur’an’ı yorumlama hastalığından şifa bulurlar. İnşaallah artık adına maksat eksenli okuma dedikleri şeyin bir tefsir metodu olamayacağını görürler de Allah’ın demek istediğini anladıklarını iddia etmek gibi büyük bir yanlıştan da dönerler. Allah hayırlı çalışmalarında kendilerini desteklesin ve emeklerini doğru sonuçlara ulaştırsın.

 

Erdem Uygan

 
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.