İpek ve Altın

Soner Tahsinoğlu
5.3.2018

SORU: Altın ve ipek haram mı?

CEVAP: Altın ve ipeğin geleneksel anlayışta erkeklere haram olduğu iddia edilir. Bu iddianın Kur’ân’da açıkça yeri yoktur. Bu hadis yoluyla dinimize sokulmuştur. Peki Kur’ân bu konuda bir şey söylüyor mu?

Allah’ın Kitabı’nda haramlar belirtilmiştir. Helal-haram koyma yetkisi de sadece Allah’ındır. Kur’ân’da altın ve ipek haram edilmediği gibi birkaç âyeti birlikte değerlendirdiğimizde direk helal olduğunu görürüz. Hatta efendimiz Allah gaybı bildiği için bunu Kitabında işlemiş de olabilir. Konu ile ilgili âyetlere bakalım.

İlki Araf sûresindeki süsler ve haramlığı konusundaki çarpıcı âyet:

7/32: De ki “Allah’ın kulları için çıkardığı süsü (yakışan giysiyi), temiz rızıkları kim haram etti?” De ki “Bunlar dünyada müminler içindir (helaldir); (Mezardan) kalkış gününden itibaren sadece onlar için olacaktır.” Bilen bir topluluk için âyetlerimizi böyle açıklarız. 

Yukarıdaki âyetten çıkarılacak iki öğüt vardır:

1- Allah’ın yarattığı süs, elbise, yiyecek vb herşeyi sadece O haram kılabilir.

2- Allah’ın yarattığı süs, elbise vb dünyada tüm müminlere helaldir. Ahirette sadece müminlere helal olacaktır.

Peki ahirette sadece müminlere helal olacak, bu dünyada ise zaten helal olan şeyler neler olabillir? Kur’ân’da buna örnek var mı diye bakıyoruz ve ilgili âyetleri görüyoruz:

18/31: Kalıcı cennetler (bahçeler) işte onlar (müminler) içindir. Önlerinden ırmaklar akacak, altın bilekliklerle süslenecekler, ince ipekten ve atlastan yeşil elbiseler giyecekler ve koltuklara kurulacaklardır. Ne güzel karşılıktır o, ne güzel çevredir orası! 

22/23: İnanıp güvenen ve iyi işler yapan kesimi de Allah, içinden ırmaklar akan cennetlere koyacaktır. Onlar orada altın bileziklerle, incilerle süslenecekler ve elbiseleri ipekten olacaktır. 

35/33: Onların girecekleri yer, Adn cennetleridir. Orada altın bilezikler ve incilerle süslenirler, elbiseleri de ipektendir. 

SONUÇ: Âraf 32. ayette Allah’ın yarattığı süslerden ve bu süslerin ahirette sadece müminler için olduğunu söylemişti. Yukarıdaki 3 âyette bu süslerin altın ve ipek olduğunu gördük. Yine Âraf 32’de ahirette sadece müminlere helal olan o süslerin (altın ve ipeğin) dünyada erkek-kadın tüm müminlere helal olduğunu söylemektedir. Altın ve ipek, erkeklere de kadınlara da helaldir.

 

Soner Tahsinoğlu
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.