KANDİL REGAİP

Orhan Arslan
8.4.2016

KANDİL GECELERİMİZ

Bayram, kandil ve cumaları tebrik eden, içi boş mesajları amaçsız buluyorum. Allah, anlam ve amaç demek olduğuna göre, özel emek vererek yarattığı insanın da, dostlarına kuru bir mesaj yollaması bana çok uygun gelmiyor. İnsan ki,“mahulika leh”özelliğini taşıyan varlık; Allah’ın şaheseri ve umudu. Daha özenli olması gerekmez mi?

Mesajlar “Kur’an öğretisi” ve “mesaj okulu” olmayacaksa, bu kadar zahmet niye?

KANDİL GECELERİ

Rabbimizi ve İslam’ı daha yoğun yaşamaya, bilmeye, tanımaya ve anlamaya vesile olacak her şey, hele bir de ülke çapında yapılıyorsa, gerçekten büyük bir hoşluktur. Fakat yılın kalan kısmıfazla önemsenmeyip, İslam’ın“mübarek gün ve geceler dini” haline getirilmesine dikkat çekmek istedim.

Kuran ve Hz Muhammed, belli zamanları ve mekânları değil, hayatın tamamını inşa eden hayat pınarlarıdır. Bir an bile ayrı kalınamaz, onlarsız yaşanamaz, nefes alınamaz iken, belli gecelerde yapılan dualar ve ibadetler haline getirildiğinde, sanki hayatın kalan kısmı boş kalıyor gibi.

Allah 99 Esmasında lütfettiği özelliklerini sürekli yapar, kullarını da öyle ister; birlikte ister. Terbiyesi(Rabb), Rahmeti(Rahman), Bağışlaması(Gafur), Yaratması(Hallak), Yardımı(Nasir) ve İzzeti (Aziz)her an ve her şandadır. O hep aktiftir ( Faal),her an kontrol eder (Rakib) ve izler (Hafi). Hep diridir (Hayy) ve sürekli yönetir (Kayyum, Kaim).

Onun için Allah’a yapılan dualar ve bağışlanmalar da süreklidir. Duanın ve bağışlanmanın yeri ve zamanı olmaz. Allah belli zamanlar için plan ve program yapmaz, O’nun planı Ezelden Ebede bellidir, Levh-i Mahfuzda’dır.

KANDİL GECELERİ NEDİR?

Kadir geceleri, “sözlerin sultanı” olan Kur’an’ın hayata okunması için özel fırsatgeceleridir. Çünkü kutsalın kaynağı Kur’an’dır.

Kandil, vahyin indiği her andır.

364 GÜN YATACAKSIN, BİR GECEDE İŞİ BAĞLAYACAKSIN!

O gece bir vakit namaz kılacaksın bir ömür kılmış gibi, bir gün oruç tutacaksın bir ömür gibi, bir kez Allah diyeceksin bir ömür demiş gibi; kim istemez böyle bir şansı?

Ne kadar da ucuz…

O zaman iyi olmak için bir ömür harcayan insanları nasıl anlayacağız?

Efendimizi nasıl anlayacağız? Acısız dertsiz bir günü geçmedi, bir gece doyasıya uyumadı, bir gün tatil yapmadı, karnı doyarak bir öğün yemek yemedi, yeni hiç bir şey giymedi.

Mübarek Kur’an’ı nasıl anlayacağız? Bu kadar ahkâmı, esmayı nasıl anlayacağız?

Ne gerek var bunlara, yakala kandili yat aşağı…

Nasıl ki, bir ay ramazan değil ömür boyu ramazan, bir gece Kadir değil ömür boyu Kadir, mübarek üç aylar değil, mübarek bin aylar olduğu gibi, bir gece kandil değil, her gece kandil olmalıdır.

Kandiller bir semboldür. Kur’an’ı anlayarak okuyan ve hayatına sokan insan için her an kandildir.Çünkü Kur’an Allah’ın rehberliğidir. 

Kandil, Kur’an’ın hayata inişini idrak etme çabası olmalıdır.

Kandil gecelerini lütfen bir geceye hapsetmeyelim. Kandili zamanın içinde değil,Kur’an’ın içinde arayalım, Kur’an’la hayatımızın tamamını Kandil yapalım, bütün gecelerimiz kandil olsun.

Bize bütün zamanları dua ve bağış kapısı yapan Allah’ım. Seni sınırsızca övüyor ve çok seviyoruz.

Hayırlı Kandiller, Hayırlı Cumalar, Hayırlı Üç Aylar diliyorum

Orhan Arslan

 
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.