MERHAMET (2)

Orhan Arslan
23.10.2016

ALLAH MERHAMET SAHİBİDİR

Allah’ın rahmeti dışında kimse kalmaz, kalamaz. Rahmanın rahmetine nail olmak için hiçbir şart yoktur.

İlahi rahmet insanı kuşattığı için melekler secde etmiştir.

RAHMANIN MERHAMET TECELLİLERİ

Vahiy yani Kur’an, Allah’ın kullarına en büyük merhamet tecellisidir.  Kur’an olmasaydı, insanlık ne yapardı? Cevap: Sapıtırdı. Nitekim hayatında Kur’an olmayanların sapıttığı gibi.

Peygamber de, âlemlere rahmet olarak gönderilmiştir. Vahyi kaynağından alan Nebi, mesajı insanlara aynen iletmiş (Resul) ve kendisi bizzat yaşayarak, Güzel Örnekliğiyle (Usve Hasene) âlemlere rahmet ve Merhamet pınarı olmuştur.

Melekler, evrenin işletim sistemidir,  uygulama mekanizmasıdır. Rabbimizin bir Rahmet ve Merhamet lütfudur.

Ahiret, Cennet ve Cehennem de Rahman’ın merhametindendir. Mutluluk, iki dünyalı olmaktır. Ahiret, mutlak adaletin gerçekleşeceği, müstesna bir hesap günüdür. Cennet Allah’la birlikte olmanın adı, Cehennem Rahmandan ayrılığın korkunç simgesidir. Ey İnsan! Uyarıyı dikkate al ve ona göre davran.

Şeytan, apaçık düşmanımız, ötekimiz ve lanetlimiz olarak İlahi bir Rahmettir ve ikramdır. Allah’tan umut kesmemenin, tevbe etmenin, kul olmanın hatırlatıcısıdır şeytan. Yoksa insanları ötekileştirir, sonunda kendi kendimizin şeytanı olurduk. İyi ki ötekimiz ve düşmanımız belli: Şeytan.

İbadetlerimiz,imtihanlarımız, Rabbimizin lütfettiği aklımız,irademiz,vicdanımız ve kişiliğimiz merhamet üstüne merhamettir. Elhamdülillah.

15 Milyar yıl önce vuku bulan Büyük Patlama (Big Bang) sonucu oluşan gaz çorbasındaki Kaosun, muazzam bir Kozmos Evrenine dönüşmesini, dünyanın merkezindeki Magmanın Bir Milyon derece sıcaklığı üzerinde gül yetiştirmeyi, Rahmanın Merhamet tecellisinden başka nasıl izah edebilirdik ki?

VAHİY MERHAMETİNDEN ÖRNEKLER

Nisa 4/147 ayeti ne güzel bir Merhamet müjdesidir: “Şükredip iman ederseniz, Allah size azap edip de ne yapacak?”

Zümer 39/53 ayeti de yine muhteşem bir merhamet tecellisidir: “Allah’ın rahmetinden umut kesmeyim. O her türlü günahı affedebilir”

Muaz Hadisi: “Allah’ın kulu üzerindeki hakkı O’na şirk koşmaması, kulun Allah üzerindeki hakkı, kuluna azap etmemesidir”. Zirve bir Merhamet müjdesi.

İNSAN ÇOK YÖNLÜ ACİZDİR! ÇARESİ RAHMANDIR…

İnsanın acziyetindeki sıkıntıları, Allah’ın merhametiyle sunduğu kolaylık ve imkânlar çözer.

Acizlikler insanın daha doğumunda başlar; zayıf, güçsüz, aç, altına yapan ve sürekli ağlayan bir çocuk. Ancak, Allah'ın merhametiyle, doğduğu andan itibaren kendisine 7/24 bakacak, temizleyecek, her yönden destek verecek sevgi ve fedakârlık abidesi ANA hazırdır. Üstelik göğsünde haftalara ve aylara göre muhtevası değişen hazır gıda ANA SÜTÜ ile birlikte.

İnsan bedeni kirlenmeye, eskimeye ve pis kokmaya göre ayarlıdır. Çok iyi temizlense bile, kısa zamanda kirlenir ve kokar. Sadece su, temizlenmeye yetmeyebilir.

Rahmanın temizlik merhameti hemen devrededir: Diş fırçası, diş macunu, sabun, şampuan, parfüm vb. güzel kokular…

Merhametini, şefkatini ve rahmetini üzerimize yağmur gibi yağdıran Rahmanımız. Seni sınırsızca övüyor ve çok seviyoruz.

Orhan Arslan

 

 
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.