Müslümanlar Saff Tutarlar

Mürüvvet Çalışkan
16.9.2017

Müslümanlar, birbirlerinin açığını gediğini pazara dökmezler; aralarında istişare ederek konuyu kitaba/resule arz ederler en doğruya en güzele uymaya çalışırlar. Müslüman kişinin fikri hür vicdanı hürdür... İslam'da kişinin özgür olması olmazsa olmazdır! İslam’ın güzelliğini, sadeliğini, yaşamsal kolaylığını öğrendikçe özgürleşiriz. Müslümanın özgürleşmesi “Modern yaşam da tanımlanan özgürleşmek gibi de değildir.”  Müslüman, özgürleştikçe tabiata, ailesine, toplumuna karşı sorumlulukları doğru orantılı olarak artar…  Kuran ahlakıyla ahlaklandıkça, her türlü piramidsel monarşik düzenden tahakkümden uzak durmaya başlar...  Müslümanlar saff tutarlar…

Allah, kendi yolunda saff (kurşunla kenetlenmiş bir yapı) gibi kenetlenerek savaşanları sever. (Saff/4) Din tüccarları/istismarcıları piramidseldir “En tepeye uçurulan kutuplar, azizler, şeyhler","Üçler, yediler, kırklar ve onların alt katları ” Nedense en alt katmanlar da ise sürekli hizmet ehli köleler vardır… Amaç üstlerin istek ve arzularını yerine getirmek. Onlar için onların amaçlarına hizmet etmek. Aklını ipotek etmiş bu kişiler üstlerini sorgulamazlar, piramidsel yapılar da sorgulamak yasaktır. Kayıtsız şartsız itaat şarttır...

Sizi (insanoğlunu), tek bir nefisten (döllenmiş yumurtadan) yarattı. Daha sonra eşini de o nefisten (döllenmiş yumurtadan) oluşturdu. En’am’dan sizin için sekiz eş indirdi. Analarınızın rahminde sizi, üç karanlık içinde art arda yaratışlarla yarattı. İşte bunları yapan, Allah’tır, sizin Sahibinizdir. Yetki O’ndadır. O’ndan başka ilah yoktur. Nasıl oluyor da başka tarafa döndürülüyorsunuz? (Zümer/6)

Ayetleri görmezlikten gelirseniz (kafirlik ederseniz) bilin ki Allah’ın size ihtiyacı yoktur ama kullarının kafirlik etmesine de rızası yoktur. Eğer görevlerinizi yerine getirirseniz O’nu memnun edersiniz. Kimse kimsenin yükünü taşımaz. Sonra tekrar yaratılarak O’nun huzuruna çıkarılacaksınız. Neler yaptığınızı size, o zaman bildirecektir. İçinizde ne olduğunu Allah bilir.(Zümer/7) 

İnsan, başı sıkışınca dönüp Rabbine yalvarır. Sonra Allah, iyilik yaparak ona bir fırsat verse daha önce yalvardığını unutur da (Allah’a) benzer nitelikte varlıklar oluşturur ki insanları Allah’ın yolundan saptırsın. De ki “Bir süre kafirliğinin tadını çıkar. Çünkü sen, o ateşin ahalisindensin.”(Zümer/8) 

Böyle biri ile Ahiret için hazırlık yapmak ve Rabbinin ikramını umabilmek için gece vakitlerinde secde eden ve kıyamda bulunan kişi aynı olur mu? De ki “Bilenle bilmeyen bir midir?” Bunu ancak, sağlam duruşlu olanlar anlarlar. (Zümer/9)

Onlara şöyle dediğimi bildir. “Ey inanıp güvenen kullarım, sizi yaratan Sahibinizden (Rabbinizden) çekinerek kendinizi koruyun. Bu dünyada iyilik eden, iyilik bulur. Allah’ın toprakları (yarattığı dünya) geniştir. Hesapsız ödül, sadece sabredenlere verilecektir.” (Zümer/10)

De ki “Bana verilen emir şudur: Bu dine hiçbir şey katmadan kulluğu Allah'a yap! (Zümer/11)

“Bir de Müslümanların içinde en önde olmam emredilmiştir.” (Zümer/12)

De ki “Ben ahibime (Rabbime) karşı gelirsem o büyük günün azabından korkarım.”(Zümer/13)

De ki “Ben, bu dine bir şey katmadan sadece Allah’a kulluk ederim.(Zümer/14)

Haydi, Allah’tan önce neyi tercih ediyorsanız ona kulluk edin.” De ki “Asıl kaybedenler, (mezardan) kalkış günü kendini ve ailesini kaybedenlerdir.” Bilin ki apaçık hüsran işte budur.(Zümer/15) 

Üstlerinde ateşten tabakalar, altlarında da tabakalar olur. İşte Allah kullarının başına bunların gelebileceği uyarısında bulunmaktadır. Ey kullarım, benden çekinin.(Zümer/16)

Azgınlardan uzak duranlar, onlara kulluk etmeyip Allah’a yönelenler, işte onlar için müjde vardır. Sen kullarıma müjdeyi ver.(Zümer/17)

Azap konusunda söylenenleri hak eden biri, (sözün en güzeline uyan) o kişi ile aynı olur mu? Ateşte olanı kurtarmak senin elinde mi?(Zümer/18)

Azap konusunda söylenenleri hak eden biri, (sözün en güzeline uyan) o kişi ile aynı olur mu? Ateşte olanı kurtarmak senin elinde mi?(Zümer/19)

Rablerinden çekinerek kendini korumuş olanlar için ise kat kat yapılmış, altlarından ırmaklar akan yüksek konaklar vardır. Bu Allah’ın sözüdür. Allah sözünden caymaz.(Zümer/20)

Piramidsel tüm yapılar kişiyi özgüleştirmez. Tam tersi “kula kulluğu” empoze ederek ahlakı/ahlaklaşmayı farklı pazarlamaktadırlar… Kur'an ahlakıyla ahlaklandıkça anlarız ki, dünya da ki hiç bir sistem saff sistemi kadar kişiyi özgürleştirmez. Herkes tek tek kitabını özümsediği için kolaylaştırılmış olan yaşam kurallarını en güzel şekil de uygulamaya koyar. Saff sisteminde emanet ehline verilir.  Kitapta ki hudutlar çerçevesinde herkes sorgulanabilir... Dünyadaki hiçbir sistem kişiyi; İslamda ki gibi özgürleştirmediği için ideal sistem değildir.

Allah'ın sistemi en ideal sistemdir. Rabbimiz kitabı doğru okuyan, doğru yaşayan kullarından olmamızı nasip etsin.

 

Mürüvvet Çalışkan
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.