Probleme Dayalı Öğrenme/Hayatın İçinden

Mürüvvet Çalışkan
13.11.2017

X ile Y son derece varlıklı aile ortamında evlenmeye karar vermiş gençlerdir. Ekonomik olarak son derece rahat koşullar altın da bir evlilik gerçekleştirmişlerdir. Aradan geçen 10 yılın sonunda çiftin 8 yaşında bir erkek çocukları olmuş ve evlilikleri monoton bir hal almıştır. X ve Y‘nin çalışma hayatına kendilerini kaptırmış olmaları evlilik hayatlarını olumsuz etkilemiş, çalışma hayatının yorucu temposuna ayak uydurmuşlardır. Bu durum evliliklerine ve çocuklarına yeteri kadar zaman ayırmamalarına sebebiyet vermiştir.

Bu arada çocukları “Z” hızla yayılan bilinçsiz teknoloji ve sosyal medyayla tanışmıştır. Şiddet içerikli oyunların müptelası olmaya başlamıştır.

En sonunda yaşadıkları yorucu ve monoton hayata daha fazla dayanamayan X ile Y boşanmak için mahkemeye başvurmuşlardır. Mahkeme davanın sonunda Z’yi annesine vermiş, babasıyla da belirli günler görüşmesine izin vermiştir.

Anne ve babasının boşanmış olması Z’yi olumsuz etkileyip, okuldaki başarısını da etkilemiştir. Oynadığı şiddet oyunları sayesinde, hırçın ve saldırgan olmuş arkadaşlarını kendinden uzaklaştırmaya başlamıştır. “Z” zaman içinde içine kapanmış, anti sosyal bir çocuk olmaya başlamıştır.

Anne ise, boşanmış bir eş olmasından dolayı, hayatının geri kalanında insani ilişkilerine güvensiz yaklaşmış, evlilik ile ilgili olumsuz tepki geliştirmiştir. Sosyal olarak arkadaş bulmakta zorlanmış, kendini gerçekleştirebilme noktasında problem yaşamıştır.

Boşanmış olan anne-baba tablosunun ortaya çıkardığı sonuçta baba, durumun oluşmasına sebep olarak "suçlu" söylemlerine maruz kalmıştır.

Baba, iş gezisi dolayısıyla yine yurt dışındayken oğlunun intihar haberini öğrendiğinde yıkılmıştır. Üstelik gençler arasın da yayılan çok sayı da intihar olayıyla bağdaştırılan şiddet oyunlarının intihara sebebiyet vermiş olabileceğini de öğrenmiştir.

X ve Y mutlu olmak için başladıkları birlikteliği sürdürememenin verdiği ağır bedeli kendileri yaşadıkları gibi hem yakın çevrelerini hem de toplumu olumsuz bir şekilde etkilemişlerdir. X ve Y ilk boşanan çift değildir. Son da olmayacaktır. Yanlış ve hızlı alınmış kararlar bize çok şey kaybettirmektedir. X ve Y psikolojik destek almaya başlamıştır...

1) Sizce, aile fertlerinde meydana gelen olumsuzluklar hangi nedenlerden kaynaklanmaktadır?

2) Şiddet oyunlarının olumsuzlukları hakkında neler biliyoruz?

3) Çocukların oynadığı şiddet oyunlarının yan etkilerinden haberdar mıyız?

4) Aileleri boşanmaya götüren süreçlerin nedeni nedir?

5) Sizce boşanmadan dolayı aile de meydana gelen olumsuzluklar nelerdir?

6) Sizce X ile Y oğullarının şiddet oyunları, oynadığının neden farkına varmamıştır?

7) X ve Y oğullarını kaybettiklerinde neler hisseder?

8) Toplum da aile mevhumunun yok olması ne tür olumsuzluklara sebebiyet verir?

9) Senaryo da ele alınması gereken problem ya da problemler nelerdir?

10) Toplumsal baskı evliliklerin sürdürülmesi için tek başına yeterli midir?

11) Aile birlikteliğini sağlamak için sorunları nasıl çözebiliriz?

12) Sizce boşanmadan dolayı aile de meydana gelen olumsuzluklar nelerdir?

13) Bu durum sizin başınıza gelmiş olsa ne hissederdiniz?

14) Toplumun en küçük yapı taşı olan ailenin önemini yitirmemesi için neler yapabiliriz?

15) Bireysel ve toplumsal olarak sorunlarımızın üstesinden gelebilmemiz için ne tür çözümler üretebiliriz?

Saygılarımla.

 

Mürüvvet Çalışkan

 

 

 
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.