Türkiye’de Öğretmen Olmak

Mürüvvet Çalışkan
24.11.2017

Öğretmenlik sadece bir meslek midir?

Meslek belli bir saat uzunluğun da, belli bir program çerçevesin de, belli bir donanım, beceri elde etme ve bu beceriyi kullanarak belli bir ücret edinme yani para kazanma işi olarak tarif edilir.

Meslek gerçekten son derece önemli bir şeydir, ama öğretmenlik ondan çok daha üstün bir tanımı hak etmektedir. Öğretmenlik sadece mesleğe indirgenemez. Tüm meslek sahiplerini eğiten öğretmenlerdir.

İyi bir öğretmen olmak ne demektir?

İyi bir öğretmen olmak demek; neyi nasıl, niçin, neden, ne amaçla öğrettiğini bilmek iyi bir öğretim kapasitesine sahip olmak demektir. Öğretmen sadece bilgi aktarıcısı değildir!

Makinaların çalışma prensiplerinin öğretildiği, mekanik eğitim dışın da, günümüz dünyasın da kaçımız; fen ve hayat bilgilerinin mutlak doğru olduğunu savunabilir? Birçok yanlışlanabilir bilgilerle, karşı karşıya kaldığımız günümüz dünyasın da; gerçekten iyi bir eğitim Felsefesine sahip miyiz?

Çocuk yaparak, yaşayarak öğrendiğine göre; bir sınıfa, hapis ettiğimiz çocuklarımıza, sadece teorik bilgileri aktararak, gerçek bir eğitim vermiş olur muyuz? Maalesef sadece teorik bilgiler alan öğrenci, aldığı bilgileri gerçek yaşamla ilintilendiremediği için problem çözemeyen çocuklar yetiştirmekteyiz. Problem çözemeyen çocuklar zamanla önce kendisine sonra toplumuna problem olmaktadır…

Biz nerde hata yaptık? Sonuçta her sistem kendi toplumunu meydana getirdiğine göre…

Ülkemizde, yeni bir eğitim sistemine ihtiyacımız vardır.

Hiç düşündük mü eğitim de kurumsallaşma ne zaman başladı? Gerçekten eğitim vermek için bir illa kuruma/okula mı ihtiyaç vardır?

Sizce de insanoğlu doğasından koparılırsa fıtratına, çevresine yabancılaşmaz mı? Doğal ortamlarından koparılıp; kafeslere kapatılan hayvanlar için imza kampanyaları başlatan hayvan hakları savunucuları, neden sınıflara kapatılan çocukları görmezlikten gelirler? Kaç okul doğal ortamla iç içe açık hava da eğitim verilebilecek kapasiteye sahiptir. Ya da kaç okul iyi bir deney laboratuvarına, müzik, resim, tiyatro salonuna sahiptir… Hani eğitim de fırsat eşitliliği vardı? Paralı kolejlerle, devlet okullarında ki uçurum gittikçe büyümektedir. O zaman devlet büyükleri me sormak istiyorum “ madem devlet olarak çocuklarımızı eğitmek için bir görev yüklendiniz o zaman okullarımız arasındaki uçurumların açılmasına izin vermeyin. Devlet güneş gibi olmalı her vatandaşına eşit hak ve hürriyetler sunmalıdır. Ayrıca müfredatta dayatılan yanlışlanabilir, çocuğun hayatla ilişkilendiremeyeceği, deneylemeyeceği bilgileri öğretmek çocuğun ne işine yarar? Çocuk/lar, yapmadığı uygulamadığı bir şeyi gerçekten öğrenmiş olabilir mi? Aldığı nota göre hayatta ki başarısını değerlendiren çocuktan ne bekleyebiliriz? Köle ruhlu çocuklar mı yetiştirmek istiyoruz? Yoksa aklı hür, fikri hür, irfanı hür bireyler mi yetiştirmek istiyoruz?

Resulullah’ın dediği gibi “kolaylaştırın, zor kılmayın, müjdeleyin, nefret ettirmeyin”

 

Mürüvvet Çalışkan

 

 

 

 

 

 
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.