ÜSLUP ZABITALARI

Süeda Yılmaz
12.1.2018

Eskiden bir tarikatçıyla tartıştığım zaman şeyhinin söylediklerinin şirk olduğunu kendisine açıkça gösterdiğimde hemen “Ağzını topla! Sen onun hakkında böyle konuşamazsın!” gibi tepkiler alırdım.  Hiçbir hakaret etmediğim halde hocalarının yanlışını dile getiriyor olmam onlar için yeterince büyük bir hakaret sayılıyordu. Onlar ne söylediğime, neyin doğru, neyin yanlış olduğuna bakmadan, beni üslupsuzlukla suçluyorlardı.

Bu gün görüyorum ki üslup zabıtalığına soyunarak, hakikati ikinci plana atma ve hedef saptırma çabaları tarikatçılara has bir şey değilmiş. İşin en üzücü tarafı, benzer yanlışların kendilerini “Kur’an Müslümanı” olarak niteleyen bazı insanlar tarafından sergilenmesi. Üstelik ortaya koyulan bu reflekslerin mantalite bakımından tarikatçılarınkinden hiçbir farkı yok. Sorun gözlerinde büyüttükleri bir hocanın eleştirilmesi. 

Geçtiğimiz aylarda Erdem Uygan tarafından özellikle Kur’an’a yönelme iddiasında olan camiaya yönelik son derece önemli ve yerinde bir dizi uyarı yazısı kaleme alındı.[1] Yazılar son derece ilmi ve seviyeliydi. Hatta Ali Rıza Demircan hocamız, Erdem Uygan’ın bu yazılarıyla alakalı olarak şöyle bir takdir mesajı yayınladı:

“Pek çok kitap yazdım, makaleler yayınladım, televizyon konuşmaları yaptım. Yıllarca adam gibi bir eleştiri bekledim. Tenkidleri ile bilinen kişilere tenkid ücreti bile teklif ettim. Erdem Bey kardeşimizin eleştirisi, dua ile karşılanması gereken bir eleştiridir. Mehmet Okuyan kardeşimiz alim bir kardeşimizdir. Herkes gibi o da hata edebilir. Bunda yadırganacak bir şey yoktur. Erdem Bey, hocamıza saygıda ve takdirde kusur etmemiş, hiçbir şekilde haddini aşmamıştır. Darısı başıma diyebileceğim bir yazı olduğu ve Mehmet kardeşimin ahiret hayatına katkı vereceği için yazıyı sitemizde yayınlıyorum. Tekraren ifade etmek isterim ki bu yazı Mehmet Bey kardeşimin şanını tenkıs edici olsaydı yayınlamazdım.”[2]

Eğer Erdem Uygan’ın yazılarında herhangi bir hakaret veya üslupsuzluk olsaydı hayatını kitaplara adayan ayrıca usta bir hatip olan Ali Rıza Demircan gibi bir hoca böyle bir takdir mesajı yayınlar mıydı? Ali Rıza Demircan’ın da dikkatleri çektiği gibi Erdem Uygan, yazılarında “saygıda ve takdirde kusur etmemiş, hiçbir şekilde haddini aşmamıştır.“

Peki bu yazılar sosyal medyada paylaşınca gelen reaksiyonlar ne oldu?

Maalesef yazılarda eleştirilen hocaların birçok takipçisi yazıların içeriğiyle ilgilenmek yerine hedef çarpıtma derdine düştüler.

Kimisi “üslubun hiç hoş değil” diyerek konuyu başka tarafa çekti.

Kimisi “Senin ilmin ne ki?” safsataları savurdu.

Kimisi “Tek doğru sen misin?” diye saçmaladı.

Kimisi “Dünkü radyocu bu gün hoca olmuş” diyerek iyice çirkinleşti.

Kısacası yorumlara baktığınızda üsluptan dem vuranların üsluptan en son bahsedecek kişiler olduklarını görüyorsunuz.

Yazılara bakıyorsunuz, hakaret yok. Aşağılama yok. Üstelik konu “Kur’an’ı açıklama yetkisinin sadece Allah’a ait olması” gibi son derece önemliyken Kur’an’cı dostlarımız, hocalarını savunma derdine düştüler. Yazının içeriğine, üslubuna hiçbir şey diyemeyen daha insaflı bir kesim de “Keşke bu eleştiriyi hocamıza özel olarak iletseydiniz, herkese açık bir şekilde bunu yapmanız hoş değil" tarzı homurdanmalarla onlar için meselenin hakikatin anlaşılması olmadığını gösterdiler.

Söz konusu Allah’ın ayetleri olunca yapılan eleştiriler ağır olabilir. Ancak bir eleştirinin ağır olmasının üslupla veya hakaretle bir alakası yoktur. Allah’ın ayetleri hakkında gelişigüzel yorumlar yapılması elbette ki inanan insanları öfkelendirebilir.  Allah Teâlâ şöyle buyuruyor:

“Onlar Allah'ın ayetleri hakkında, kendilerinde bir delil olmadan tartışanlardır. Bu hem Allah katında, hem de inanıp güvenler katında öfkeyi büyütür. Allah, büyüklük taslayan her bir zorbanın kalbini böyle mühürler. “ Mümin 40/35

Üslup zabıtalığına soyunan arkadaşların asıl derdinin üslup değil, hocalarının eleştirilmesi olduğu çok açıktır. Onlara göre hocalarına yönelik herhangi bir eleştiri en büyük üslupsuzluk ve en büyük hakarettir.

 

Süeda Yılmaz

___________________________________________

[1] http://www.suleymaniyevakfi.org/kuran-arastirmalari/kuran-uzerinde-bireysel-calismanin-yanlisligi.html http://www.suleymaniyevakfi.org/kuran-arastirmalari/kuran-uzerinde-bireysel-calismanin-yanlisligi---2.html

[2] http://www.mirathaber.com/erdem-uygan-kuran-uzerinde-bireysel-calismanin-yanlisligi-95-1281y.html
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.