YASİN’İ DİRİYE OKUMAK (10)

Orhan Arslan
13.7.2016

7. KONU: SON SAAT (Kıyamet)

48. AYET: “Bir de derler ki: "Eğer sözünüze sadıksanız söyleyin bakalım, şu vaat ettiğiniz (Son Saat, Kıyamet) ne zaman gerçekleşecek?"

( Not: Halk arasında Kıyamet diye bilinen, dünyanın sonunun geldiği olaya Kur’an “SON SAAT” der, Kur’an’ın “KIYAMET” dediği ise, bizdeki mahşerdir. Son saatten sonra Sur’a 1. defa üflenir (yat borusu), her şey yok olur, sadece Yaratan Allah kalır. Sonra Sur’a 2. defa üflenerek (kalk borusu) herkes toplanır ve mahşer (Hesap Günü) kurulur.)

Kâfirler, akıllarınca mahşerle dalga geçiyorlar. Bunların dalgasına Rabbimiz cevap veriyor:

49. AYET:“Onlar (bunu) tartışırken kendilerini,aniden enseleyecek bir tek bela çığlığından başka bir şey beklemeyecek.”

50. AYET: “ (Her şey o kadar ani olacak ki); ne vasiyet edebilecekler, ne de yakınlarına dönebilecekler.”

Alışveriş yapan parasını atacak, suyu ağzına götüren suyunu içemeyecek. Sağ olanlar bedenleriyle, ölüler ruhlarıyla korkudan düşüp bayılacaklar.

51. AYET:“Derken sura üflenmiştir ve işte o zaman hepsi bulundukları yerden çıkıp Rabb’lerine koşacaklar.”

Ecdas: Doğrudan kabir değil,kişinin toprakta bulunduğu mekândır. Çünkü ölen herkes bir şekilde toprak olacaktır.

Bu konuda ilgili iki ayet:

“Sura üfürüldüğünde, Allah'ın diledikleri hariç, göklerde ve yerde bulunan herkes dehşetten paniğe kapılacak; nihayet herkes, başı önde, O'nun huzuruna varacaktır (Neml 27/8).”

“Sura üflenince, Allah'ın diledikleri dışında göklerde ve yerde bulunan herkes dehşetten düşüp bayılacaktır. Sonra sura bir daha üflenecek: işte o zaman onlar yerlerinden doğrulup (gerçeği) görecekler (Zümer 39/68).”

52. AYET: “Şöyle derler: Vay başımıza gelene! Kim bizi bulunduğumuz yerden kaldırdı? Rahman'ın vaat ettiği bu olsa gerek; demek ki gönderilen elçiler doğru söylemişler!"

Orijinal metindeki “Merkadina” ile “Hâzâ” arasında “SEKTE” vardır; yani nefes almadan durularak okunur. Hâzâ, hem kendinden önceki kelimeyi, hem de kendinden sonra gelen cümleyi görür, sekte yapılarakdurulur; zımnen “ben bu iki mânâyı da biliyorum” demektir.

53. AYET: “Sadece bir tek bela çığlığı: olan bitenin hepsi bu! Ve hemen ardından herkes huzurumuzda boy gösterecek.”

Bu da 2. Sura üflemedir. Her biri, cemian huzurda hazır bulundurulacaklardır; ihzarlı getirmedir bu, mecburi…

Mahşer 7 aşamada özetlenebilir: 1. Diriltilme 2. Toplanma 3. Allaha sunulma 4. Bilgilendirme 5. Sorgulanma 6. Yargılanma, değerlendirme 7. Cennete cehenneme sevk.

54. AYET: “Artık bugün hiçbir kimseye zerre kadar haksızlık yapılmayacak ve sadece yaptıklarınızdan sorumlu tutulacaksınız.”

Yapılanların tam karşılığı ne demektir?

Yapılanlar kötülükse; karşılığı maksimum o kötülük kadardır.

Yapılanlar iyilikse, iyiliğe karşılığın 5 alternatifi var:

  1. İyiliğin karşılığı, dengi bir iyilik olabilir.
  2. Bir iyiliğin karşılığı, daha güzeli ile verilebilir; 1+1 gibi
  3. Daha güzeli ve daha fazlası verilebilir;birkaç katı gibi (Yunus 10/26)
  4. İyiliğe on katıyla karşılık verilebilir (Enam 6/160)
  5. İyiliğin karşılığı 700 veya 700’ün katları olabilir(Bakara 2/261)

Bu mükâfatların bir birinden farklı olmasında; iyilik yapanın gücü, niyeti, iyiliğin yeri ve zamanı, iyiliğin maldan veya candan yapılması ve iyilik ahlakına sahip olunması (başa kakmama gibi) etkili olmaktadır.

Rabbimiz! Sur’a üflendiğinde,“Senin dilediğin” gurupta olmak istiyoruz. Bizi, esirge, koru, yardım et, bağışla ve elimizi bırakma. Senbizim sahibimizsin, biz Senin kulunuz. Sana muhtacız, yalnız Senden isteriz Ve biz Seni sınırsızca övüyor ve çok seviyoruz.

Orhan Arslan
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.