YASİN’İ DİRİYE OKUMAK (12)

Orhan Arslan
11.8.2016

9. KONU: İNSANLAR VE PEYGAMBER

9.1. İNSANLAR

66. AYET: “Eğer (İnsanları iradesiz yaratmak) isteseydik, onların görüp kavrama yeteneklerini iyice köreltirdik de, doğru yoldan şaşarlardı. O takdirde (gerçeği) nereden, nasıl görebileceklerdi?”

Sizi madden, manen kör yapmadık; bu nimeti unutmayın.

67. AYET: “Biz isteseydik; ONLARI oldukları yerde başka yaratıklara dönüştürüp, bulundukları yere çakardık da, artık ne bir adım ileri gidebilirler, ne de geri dönebilirlerdi”

Hayatı hayvan gibi algılayıp; sadece yeme, içme, yatma ve çiftleşmeden ibaret görenlerin karşılığı bu olmalıydı aslında. Ama sizi böyle elli, ayaklı ve hareketli yaratmamız da bizim rahmetimiz.

68. AYET: “Kime uzun ömür verirsek, aynı zamanda onun güç ve yeteneklerinde (yaşlandıkça) bir azalma meydana getiririz (çocuklaşır). Hala akıllarını kullanmayacaklar mı?”

Yaşlandıkça günahları da artar, bünye ve muhakeme zayıflar. Ancak, ahiret varsa bunlara katlanılabilir; dünyanın bir anlamı ve değeri olur.

9.2. PEYGAMBERE ŞİİR ÖĞRETMEDİK

69. AYET: “Biz bu Peygamber'e şiir yeteneği bahşetmedik, zaten şiir bu mesaja uygun düşmezdi, O’na da yakışmaz ve gerekmezdi. O vahiy sadece bir uyarı ve öğüttür; dahası apaçık ve açıklayıcı bir ilahi hitaptır.”

Kuran şiir değildir. Çünkü şiir gibi his ve duygulara değil, akla hitap eder. Kuran düşünen bir topluma ithaf edilmiştir.

Kur’an; mübin, apaçık bir kitaptır, kolaydır. Bunu kitabın sahibi diyor. Allah hakikatleri açıklamak ve ihtilafları gidermek için kitap gönderir; kafaları karıştırmak için değil.

Kur’an kolay anlaşılır. Zira Kur’an, Allah’ın insanla konuşmasıdır. Allah anlaşılmasın diye konuşmaz. Zor anlaşılan ayetler, Kur’an’da 100’ü bile geçmez. Bu, 6236 ayetin %1,5 ‘u eder. Diğer %98,5 anlaşılmışsa, kalan da zaten anlaşılır.

Kimse; “Ben Kur’an’ı çok iyi anlarım” deyip de, kendisine paye çıkartmasın.“Onu anlayamazsın beni anla, beni yücelt” demesin. Yüce olan Kur’an’dır. Kur’an’a talebe olmanın, âlemlere sultan olmaktan daha evlâ olduğunun farkına varsın.

Kimse insanı kendisine ve cemaatine davet etmesin; insanları Kur’an’a çağırsın.

70. AYET: “Hayatta olanları uyarabilsin ve kâfirleri açığa çıkartıp cezaları hak olsun diye Kur’an’ı indirdik”

Bu ayet, özetle Kur’an’ın indiriliş gayesini açıklar.

Rabbimiz! Bizi insan yarattın, sayısız kabiliyetlerle donattın, kat kat ikram ettin. Bize insanlık onuruna layık bir ömür lütfeyle.

Rabbimiz! Mübin (açık) hitabın olan Kur’an’ı okumayı ve anlamayı istiyoruz. Peygamberimiz ömrünü bize adadı. Makam, mevki ve serveti bizim için tepti. Hiç karnı doymadı, yeni giymedi. Hiç parası ve malı olmadı. Emeklerinden ve zahmetinden dolayı kendisine karşı çok mahcubuz. O’na layık ümmet olamamaktan dolayı endişeliyiz. Bizi milletine ve ümmetine faydalı, hayırlı kul eyle.

Bizi Kur’an’lı eyle. Kur’an dışındaki kaçak yollara sapmaktan bizi koru. Kur’an dışındaki kaçak yapılarda bizi barındırma Allah’ım.

Biz Seni iki dünyada da sınırsızca övüyor ve çok seviyoruz Allah’ım.

Orhan Arslan
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.