ZİKRETMEK ve NAMAZ ÜZERİNE

Soner Tahsinoğlu
12.10.2017

İyiliği Sonsuz, İkramı Bol Allah’ın adıyla

Kuran’da sık sık “zikr” ifâdesi ve türevleri karşımıza çıkar. Bu, çok önemli bir kavramdır. Arapça kaynakları incelediğimizde şunu görürüz ki; arapçada bu kelimenin isim hali olan “zikr” doğru bilgi, fiil hali olan “zikretmek” ise doğru bilginin hatırlanması demektir. Ayrıca Kuran’da belirlilik takısıyla gelen el-zikr ve zikrullah ile Allah’tan gelen doğru bilgi yani Allah’ın Kitabı kastedilir.

Şimdi zikretmek ile ilgili Kuran’dan örnekler vererek anlatayım. Meryem Sûresi’nin 16. âyetinde “uzkur fi el-kitabi meryeme” der yani “Bu Kitap’ta Meryem’i zikret/ Meryem hakkındaki doğru bilgiyi hatırla”. Bu âyetten sonra Meryem (a.s.) hakkında birtakım bilgiler verilir. Bu bilgileri veren Allah olduğu için bunlar doğru bilgilerdir. Biz bu doğru bilgileri okuyunca Meryem (a.s.) hakkındaki doğru bilgileri hatırlamış yani Meryem’i zikretmiş oluruz.

19:16  Bu Kitap’ta Meryem hakkındaki doğru bilgileri hatırla. Bir gün ailesinden ayrılmış, doğu tarafında bir yere çekilmişti. 

19:17  Böylece onlarla kendi arasında bir engel oluşturmuştu. Derken ruhumuzu (Cebrail’i) gönderdik, ona düzgün bir insan gibi göründü. 

19:18  Meryem dedi ki “Senden İyiliği Sonsuz Olan’a sığınırım, eğer namuslu biri isen” 

Aynı sûrenin 41. âyetinde bu sefer “uzkur fi el-kitabi ibrahime” yani “Bu Kitap’ta İbrahim’i zikret/İbrahim hakkındaki doğru bilgileri hatırla” dedikten sonra İbrahim Nebî hakkındaki gerçek bilgilerden bahseder. Bunları sürekli okuyan kişi, İbrahim (a.s.) ile ilgili doğru bilgileri tekrar tekrar hatırlamış olur.

19:41  Bu Kitap’ta İbrahim hakkındaki doğru bilgileri de hatırla. O, özü sözü doğru bir nebi idi.

19:42  Bir gün babasına dedi ki “Ey babacığım! Dinlemeyen ve görmeyen bir şeye neden kulluk ediyorsun? O senin hiçbir ihtiyacını karşılamaz ki! 

19:43  Ey babacığım! Sana gelmemiş olan bir bilgi bana geldi. Bana uy da sana düzgün bir yol göstereyim. 

Sonuç olarak anlıyoruz ki zikrettiğimiz şey her ne ise, ya da her kim ise, onun hakkındaki doğru bilgileri hatırlayarak bunu yapıyoruz. Şimdi başlığımıza geri dönecek olursak, zikretmenin namaz ile bağlantısına bakalım.

4:103  O namazı kıldığınız zaman ayakta durarak ve oturarak ve yanlar üzerine durarak [*] Allah’ı zikredin/Allah hakkındaki doğru bilgileri hatırlayın.

[*] Rüku ve secde halinde iken. Yanlar; eller ve ayaklardır. Rüku ve secdede gövde, yanlar üzerine yüklenir. 

20:14  (Ey Musa) Ben, evet ben! Allah’ım; benden başka tanrı yoktur. Sen, bana kulluk et ve benim zikrim için/benden gelen doğru bilgiyi hatırlamak için namazı düzgün ve sürekli kıl.

Kuran namazın Allah’ı zikretmek için olduğunu söyler. Yukarıda verdiğimiz örneklerde nasıl ki İbrahim’i zikretmek İbrahim hakkında doğru bilgileri, Meryem’i zikretmek Meryem hakkındaki doğru bilgileri hatırlamaksa Allah’ı zikretmek de, Allah hakkındaki doğru bilgileri hatırlamakla olur. Peki Allah hakkında doğru bilgi nerededir? Elbette Kuran’da. Yani biz namazı kılarken Kuran’ı anlayarak okumalıyız ki zikredebilmiş olalım. Aksi halde namazı yanlış kılmış oluruz. Mâlesef günümüz Müslümanları namazda Allah’tan gelen doğru bilgiyi hatırlamadıkları, anlamadıkları şekilde namaz kıldıkları, yada anlıyorlarsa bile Kuran’daki kısa sûrelerle geçiştirdikleri için namazın içini boşaltmış oldular. Bunu yüce Allah bize haber veriyor:

19: 58  Onlara (o nebîlere) İyiliği Sonsuz Olan’ın âyetleri okununca gözleri dolarak secdeye kapanırlardı. 

19:59  Ama onların arkasından gelenler, arzularına uyarak o namazın içini boşalttılar. Onlar, yakında yanlış kurgularıyla yüzleşeceklerdir. 

Bu arada şunu da belirtmeden geçmeyelim. Allah’tan gelen doğru bilgiler sadece Kitap’taki âyetler değil, doğadaki âyetlerdir de. Namazı kılarken ve Allah’ı zikrederken göklerin ve yerin yaratılışı hakkında düşünmeliyiz. Bunu bugün kaç Müslüman namaz kılarken yapıyordur ki J

3:191  Onlar; ayakta dururken ve otururken ve yanları üstünde iken (yani namaz kılarken) Allah’ı zikreder (anlayarak Kur’an okur) göklerin ve yerin yaratılışını düşünürler. Derler ki “Sahibimiz/Efendimiz! Sen bunu boşuna yaratmadın, sana içten boyun eğeriz, bizi o ateşin azabından koru!"

Artık biz de namazlarımızın içini dolduralım, namazlarımızı düzgün ve sürekli kılalım, kılarken Allah’ı zikredelim, Allah’tan gelen doğru bilgiyi hatırlayalım yani Kuran’ı anlayarak okuyalım.

Bütün varlıkların sahibi olan Allah, yaptığı herşeyi güzel yapar.

Barış ve Esenlik ile.

 

Soner Tahsinoğlu
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.